61 IPO na warszawskiej giełdzie w III kwartale – najwięcej w Europie

Łączna wartość wszystkich ofert przeprowadzonych w Warszawie wyniosła 1,5 mld euro

Aktualizacja: 23.02.2017 12:19 Publikacja: 06.10.2011 15:29

61 IPO na warszawskiej giełdzie w III kwartale – najwięcej w Europie

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Warszawska giełda już trzeci kwartał z rzędu okazała się liderem pod względem ilości debiutów. W ciągu trzech miesięcy na w Warszawie zadebiutowało 61 firm. Wynik ten to głównie zasługa debiutów na NewConnect. Na rynku alternatywnym w ciągu trzech miesięcy zadebiutowały 54 firmy. Na rynku podstawowym zaledwie siedem. W całej Europie odnotowano 121 IPO.

Łączna wartość wszystkich ofert przeprowadzonych w Warszawie wyniosła 1,5 mld euro. Wynik ten GPW zawdzięcza głównie oferty prywatyzacyjnej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która była jednocześnie trzecim największym IPO w Europie. Zdecydowanie największe oferty przeprowadzano na hiszpańskiej giełdzie BME. Wartość ofert w III kwartale na tamtym rynku wyniosła 6 mld euro.

Eksperci z PwC są ostrożni w prognozowaniu tego jak rynek ofert publicznych będzie wyglądał w IV kwartale.

- Ostatnie miesiące roku na rynku IPO zazwyczaj cechuje największa aktywność, gdyż spółki sięgają wówczas po kapitał po zwyczajowo spokojniejszych letnich miesiącach. Jednak w tym roku, w obliczu bardzo trudnych warunków rynkowych, perspektywy na ostatni kwartał 2011 r. wydają się mało obiecujące, chyba, że nastąpiłaby radykalna zmiana nastrojów wśród inwestorów – mówi Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Jak jednak podkreśla Jacek Socha wiceprezes PwC duża liczba emitentów czeka na poprawę sytuacji na rynkach.

- Pomimo niepewności panującej na rynkach, duża grupa potencjalnych emitentów nie rezygnuje ze swoich planów dotyczących IPO, licząc na stabilizację na giełdach w ostatnich miesiącach 2011 r. Spółki, które czekają z ofertą akcji na lepszy moment, już teraz powinny w pełni przygotować się do przeprowadzenia IPO, gdy tylko perspektywy na rynkach finansowych ulegną poprawie – tłumaczy.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego