Przegląd prawa dotyczącego funkcjonowania funduszy emerytalnych został zaplanowany na ten rok. Zapisano to w prawie, kiedy rząd zdecydował na początku 2011 r. o obniżeniu składki przekazywanej do OFE.
Wpływ OFE na finanse
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej właśnie wysyła pisma do resortów finansów, gospodarki i Skarbu Państwa, a także do Komisji Nadzoru Finansowego oraz prezesa ZUS.
– Chcielibyśmy do połowy lutego uzyskać opinie i przygotować na tej podstawie dokument, który zostanie przekazany do uzgodnień – zapowiada Marek Bucior, wiceminister pracy. Analizie będą podlegać przede wszystkim: poziom składki emerytalnej przekazywanej do OFE (od tego roku jej wysokość rośnie z 2,3 do 2,8 proc. pensji brutto ubezpieczonych) oraz subkonto w ZUS wpływu na deficyt i dług finansów publicznych. Przeanalizowane zostaną koszty funkcjonowania funduszy dla państwa i ubezpieczonych.
– Przegląd obejmie także politykę inwestycyjną OFE, kryteria oceny efektywności inwestycyjnej tych instytucji oraz adekwatności kapitałowej – mówi Marek Bucior.
KNF już od dawna postuluje, by kapitały towarzystw emerytalnych były bardziej dostosowane do rosnących aktywów funduszy, którymi zarządzają.