Duże zaskoczenie w danych o przeciętnym wynagrodzeniu. RPP ma o czym myśleć

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw urosło w kwietniu o 9,3 proc. r./r. i wyniosło 9045,11 zł – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Publikacja: 21.05.2025 10:30

Duże zaskoczenie w danych o przeciętnym wynagrodzeniu. RPP ma o czym myśleć

Foto: Adobe Stock

Średnia prognoz ekonomistów ankietowanych przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet” wynosiła 8 proc., zatem odczyt GUS okazał się wyraźnie wyższy od oczekiwań rynku (i najwyższy w tym roku). To także pierwszy raz od listopada 2024 r., gdy dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw w ujęciu rok do roku przyspieszyła (w marcu wyniosła 7,7 proc., najmniej od czterech lat).

Skala wzrostu jest zaskakująca. Ekonomiści spodziewali się lekko wyższego wyniku niż w marcu choćby ze względu na efekt niskiej bazy sprzed roku. „Była on rezultatem wyhamowania tempa wzrostu wynagrodzeń po jego trzymiesięcznym sprincie w reakcji na bezprecedensowo wysoką podwyżkę płacy minimalnej” – wyjaśniają ekonomiści banku Pekao. Jednak wzrost aż o 9,3 proc. r./r. jak bardzo duży. Dość zauważyć, że najodważniejsza prognoza zakładała wzrost „tylko” o 8,6 proc. r./r. 

Dane są twardym orzechem do zgryzienia dla Rady Polityki Pieniężnej. Opadająca dynamika płac była jednym z argumentów za majową obniżką stóp procentowych o 50 punktów bazowych i nadzieją na kolejne cięcia w drugiej połowie roku. Nowe dane stawiają pewien znak zapytania przy tych perspektywach, acz oczywiście statystyki za kolejne miesiące pokażą, czy wynik za kwiecień był jednorazowym wystrzałem czy nie.

Można szacować, że w ujęciu realnym (tj. po uwzględnieniu inflacji) przeciętne wynagrodzenie urosło w kwietniu o 4,8 proc. r./r., co również oznacza pierwsze przyspieszenie dynamiki wzrostowej od listopada 2024 r. i również najwyższy wzrost w tym roku.

Czytaj więcej

Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, czyli co?

Dane o przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw to statystyki z firm (m.in. nie ze sfery budżetowej) zatrudniających przynajmniej dziewięć osób. Szersze są dane z gospodarki narodowej, ale te są publikowane przez GUS z większym poślizgiem. Niedawno dowiedzieliśmy się, że w całej gospodarce narodowej w pierwszym kwartale 2025 r. tempo wzrostu płac było jeszcze dwucyfrowe (acz już na granicy, bo wyniosło 10 proc. r./r.), choć spowalnia. Nadal było jednak wyższe niż w samym sektorze przedsiębiorstw (w pierwszym kwartale +8,2 proc. r./r.).

Oczywiście przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw to wyłącznie średnia, a poziom oraz tempo wzrostu płac jest różne w poszczególnych sektorach. Dodatkowo przeciętne wynagrodzenie jest „zawyżane” przez osoby o relatywnie wyższych zarobkach. Dane o płacach w gospodarce narodowej wskazują, że mniej więcej dwie trzecie osób zarabia poniżej średniej, a mediana wynagrodzeń (czyli kwota powyżej i poniżej której zarabia równo po połowie osób) jest o około jedną piątą niższa od średniej.

Czytaj więcej

Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat

Przeciętne zatrudnienie nadal w dół

Środowe dane GUS sugerują też, że wciąż ograniczony pozostaje popyt na pracowników. W kwietniu przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło bowiem o 0,8 proc. r./r. (zgodnie ze średnią prognoz ekonomistów dla „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”), do 6 mln 446,8 tys. etatów. Nominalnie oznacza to spadek o blisko 53 tys. etatów. Sektorowo największe spadki rok do roku odnotowano w kategorii „Handel; naprawa pojazdów samochodowych” (26,5 tys. etatów), w przetwórstwie przemysłowym (ponad 13 tys.) oraz w transporcie i gospodarce magazynowej (ponad 12,5 tys.).

Przy wyzwaniach demograficznych rzutujących na podaż pracowników (co zresztą też negatywnie wpływa na statystyki przeciętnego zatrudnienia) nie ma mowy o wzroście stopy bezrobocia, niemniej osłabiony popyt inwestycyjny czy ze strony odbiorcy zagranicznego przyczynia się do powolnej redukcji skali zatrudnienia. Nie chodzi tu tylko o zwolnienia, ale też mniejszy wymiar etatów czy niezastępowanie odchodzących pracowników.

Gospodarka krajowa
Produkcja przemysłowa w kwietniu w Polsce powyżej prognoz. Domański zadowolony
Gospodarka krajowa
W Polsce w 2025 r. niższa inflacja, ale również wzrost gospodarczy
Gospodarka krajowa
Już co druga polska firma zatrudnia cudzoziemców. Będzie ich więcej
Gospodarka krajowa
KE obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski
Gospodarka krajowa
Dane PKW: Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki w drugiej turze wyborów
Gospodarka krajowa
Wybory prezydenckie 2025: Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki w drugiej turze wyborów