Grupa Tauron w cieniu rekordowych wyników za I kw. zdradził szczegóły dotyczące planów inwestycyjnych na ten rok.
Czytaj więcej
Katowicki koncern energetyczny zanotował blisko 40 proc. wzrost zysku netto rok do roku. Spółka zarobiła w pierwszym kwartale tego roku bowiem 1,1 mld zł. Wartość akcji w tym okresie przekroczyła 7 zł.
Tauron czeka na rynek mocy
Tauron w ramach niedawnej aukcji uzupełniającej dla rynku mocy na II połowę 2025 r. wygrał kontrakt mocowy na zabezpieczeń dostaw mocy rzędu 188 MW. Znacznie więcej obowiązku mocowego Tauron chce wygrać w ramach aukcji rynku mocy dla starszych elektrowni węglowych na 2026 r., a także dla bloków gazowych. – Zarejestrowaliśmy w certyfikacji rynku mocy 7 naszych projektów do aukcji głównej na 2030 r., która odbędzie się pod koniec tego roku. Poziom zaawansowania tych projektów elektrowni gazowych nie pozwoli nam wystartować do tych aukcji wcześniej, w ramach tzw. aukcji dogrywkowej na 2029 r. Ta zaplanowana jest w lipcu – powiedział wiceprezes ds. handlu Piotr Gołębiowski.
Jeśli chodzi o aukcje uzupełniające dla starszych elektrowni węglowych w 2026 r., która ma ruszyć 11 września, spółka jest nadal na etapie opracowywania strategii dla tej aukcji. – Rozważamy uczestnictwo w tych aukcjach dla bloków w Łagiszy, Sierszy i w Łaziskach. Aukcje odbędą się późno co oczywiście może wpłynąć na nasze decyzje, ale jest za wcześnie na deklaracje – powiedział wiceprezes.
Wzrost mocy OZE
W sektorze OZE Tauron Polska Energia zakłada przekroczenie 1 GW własnych mocy z OZE na koniec 2025 r. Dla porównania na koniec 2024 r. było to 874 MW. Spółka zakłada, że jeszcze przed końcem obecnego roku do eksploatacji oddane zostaną farmy wiatrowe Nowa Brzeźnica i Sieradz o łącznej mocy 43,4 MW oraz farmy fotowoltaiczne Bałków i Postomino o łącznej mocy 144 MW.