Tauron szykuje strategie na aukcje rynku mocy

Katowicki koncern energetyczny szykuje się do najbliższych aukcji rynku mocy dla starszych elektrowni węglowych jak i dla gazu. Strategii aukcyjnych jednak jeszcze nie zdradza.

Publikacja: 22.05.2025 15:02

Tauron szykuje strategie na aukcje rynku mocy

Elektrownia Siersza Tauronu

Foto: Tauron Polska Energia

Grupa Tauron w cieniu rekordowych wyników za I kw. zdradził szczegóły dotyczące planów inwestycyjnych na ten rok.

Czytaj więcej

Tauron notuje duże zyski, które napędza dystrybucja

Tauron czeka na rynek mocy

Tauron w ramach niedawnej aukcji uzupełniającej dla rynku mocy na II połowę 2025 r. wygrał kontrakt mocowy na zabezpieczeń dostaw mocy rzędu 188 MW. Znacznie więcej obowiązku mocowego Tauron chce wygrać w ramach aukcji rynku mocy dla starszych elektrowni węglowych na 2026 r., a także dla bloków gazowych. – Zarejestrowaliśmy w certyfikacji rynku mocy 7 naszych projektów do aukcji głównej na 2030 r., która odbędzie się pod koniec tego roku. Poziom zaawansowania tych projektów elektrowni gazowych nie pozwoli nam wystartować do tych aukcji wcześniej,  w ramach tzw. aukcji dogrywkowej na 2029 r. Ta zaplanowana jest w lipcu – powiedział wiceprezes ds. handlu Piotr Gołębiowski.

Jeśli chodzi o aukcje uzupełniające dla starszych elektrowni węglowych w 2026 r., która ma ruszyć 11 września, spółka jest nadal na etapie opracowywania strategii dla tej aukcji. – Rozważamy uczestnictwo w tych aukcjach dla bloków w Łagiszy, Sierszy i w Łaziskach. Aukcje odbędą się późno co oczywiście może wpłynąć na nasze decyzje, ale jest za wcześnie na deklaracje – powiedział wiceprezes.

Wzrost mocy OZE

W sektorze OZE Tauron Polska Energia zakłada przekroczenie 1 GW własnych mocy z OZE na koniec 2025 r. Dla porównania na koniec 2024 r. było to 874 MW. Spółka zakłada, że jeszcze przed końcem obecnego roku do eksploatacji oddane zostaną farmy wiatrowe Nowa Brzeźnica i Sieradz o łącznej mocy 43,4 MW oraz farmy fotowoltaiczne Bałków i Postomino o łącznej mocy 144 MW.

- Wśród farm wiatrowych projekt Nowa Brzeźnica jest zaawansowany w blisko 90 proc. i przewidujemy jego oddanie do eksploatacji do końca II kwartału br., projekt Sieradz jest zaawansowany w blisko 60 proc. i jego oddanie jest planowane w IV kwartale. Z kole zaawansowanie projektu Miejska Górka o mocy 190,8 MW to ok. 20 proc., co oznacza, że nawet wyprzedzamy harmonogram i jego oddanie w II kwartale 2027 r. nie wydaje się być zagrożone – dodał dyrektor wykonawczy ds. inwestycji Mateusz Lewandowski.

Z kolei w przypadku farm fotowoltaicznych, projekt Bałków jest zaawansowany w 65 proc., a projekt Postomino w 90 proc. Tauron kontynuuje inwestycje w OZE mimo, że produkcja energii z OZE w Grupie Tauron wyniosła 0,5 TWh w I kwartale 2025 r. i było to o 12 proc. mniej rok do roku. Był to efekt gorszych warunków wietrznych rok do roku.

Czytaj więcej

Najstarsze elektrownie węglowe nie idą na emeryturę. Będą dalej pracować

Tauron bliżej podjęcia decyzji dla magazynów energii

Tauron jest bliski podjęcia decyzji inwestycyjnych ws. pierwszych magazynów energii o mniejszej skali. - Jednostkowy koszt budowy magazynu spadł do ok. 800 tys. zł za MWh, więc spadek w porównaniu do poprzednich lat jest zauważalny. W naszym portfelu mamy magazyny o mocy 277 MW z wygraną aukcją rynku mocy, jesteśmy bliscy podjęcia decyzji inwestycyjnych dotyczących pierwszych projektów, o mniejszej skali - powiedział Lewandowski.

Jak podkreślił, ekonomika tych projektów w dużym stopniu zależy od perspektywy inwestora co do przyszłej zmienności cen energii. Na takich inwestycjach zarabia się na tzw. arbitrażu cenowym. Oznacza to, że magazyny ładuje energią w środku dnia, kiedy jej cena jest niska, a sprzedaje wieczorami, kiedy jej wartość rośnie. 

Lewandowski dodał jednak, że mechanizmy wsparcia w rodzaju rynku mocy są potrzebne, bo są to inwestycje o wyższym profilu ryzyka, a taki strumień przychodów wspiera z kolei możliwość uzyskania kredytu dla takich projektów. Wiceprezes Gołębiowski dodał, że powstanie magazynów energii, które znajdują się w portfelu Taurona nie jest uzależnione od rynku mocy.

Energetyka
Polenergia zdradza harmonogram prac za morskimi wiatrakami na Bałtyku
Energetyka
Flauta na wynikach Polenergii. Pogoda nie pomogła
Energetyka
Wyniki Enei pokazują odrodzenie obrotu
Energetyka
Enea pozyskała środki z KPO na sieci
Energetyka
Polenergia dopięła finansowanie morskich farm wiatrowych na Bałtyku
Energetyka
Enea zwiększa zyski. Pomaga dystrybucja