Nowa oferta UE dla USA. As w rękawie: 108 mld dolarów w odwetowych taryfach

Unia Europejska przedstawiła USA nową propozycję handlową, próbując ożywić zastopowane rozmowy z administracją Trumpa. Oferta obejmuje stopniowe obniżki taryf na towary niewrażliwe, a także współpracę w zakresie energetyki, sztucznej inteligencji i infrastruktury cyfrowej.

Publikacja: 22.05.2025 14:01

Nowa oferta UE dla USA. As w rękawie: 108 mld dolarów w odwetowych taryfach

Foto: Adobe Stock

Nowy dokument zawiera propozycje uwzględniające interesy USA, w tym międzynarodowe prawa pracownicze, normy środowiskowe, bezpieczeństwo ekonomiczne i stopniowe obniżanie taryf do zera po obu stronach dla niewrażliwych produktów rolnych, jak również dóbr przemysłowych, według osób zaznajomionych ze sprawą.

Wysłany do urzędników w Waszyngtonie na początku tego tygodnia dokument przedstawia również wzajemne inwestycje i strategiczne zamówienia w zakresie energii, sztucznej inteligencji i łączności cyfrowej, powiedzieli ludzie, którzy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości, aby omówić prywatne obrady.

Aby zwiększyć atrakcyjność umowy, urzędnicy UE są również skłonni przedłużyć bezcłowe porozumienie na 2020 r. na import homarów z USA, jak donosi FT. To porozumienie, które wygasa w lipcu, pomogło zwiększyć eksport USA do bloku i może stanowić część szerszego pakietu handlowego.

UE ma na celu współpracę z USA i dąży do zrównoważonego i korzystnego dla obu stron porozumienia, mówią anonimowi przedstawiciele Unii. Strony wciąż się wzajemnie oceniają, a komisja prawdopodobnie będzie potrzebowała mandatu od państw członkowskich przed rozpoczęciem formalnych negocjacji.

Czytaj więcej

Eksport UE do USA gwałtownie rósł przed cłami Trumpa

UE opracowała plany osiągnięcia dochodu w wysokości 95 miliardów euro (108 miliardów dolarów) z eksportu USA za pomocą dodatkowych taryf w odpowiedzi na „wzajemne” cła Trumpa i 25% taryf na samochody i niektóre części.

UE zgodziła się wcześniej w tym miesiącu na opóźnienie o 90 dni wdrożenia oddzielnego zestawu taryf odwetowych przeciwko USA w związku z 25% cłami, które Trump nałożył na eksport stali i aluminium z bloku. Ten ruch nastąpił po tym, jak Trump obniżył swoją tak zwaną wzajemną stawkę na większość eksportu UE z 20% do 10% na ten sam okres.

Chwiejny rozejm handlowy między USA a Chinami

Obie strony ścierają się kilka dni po wstrzymaniu wysokich ceł. Ministerstwo Handlu Chin poinformowało w środę, że podejmie kroki prawne przeciwko każdej organizacji lub osobie pomagającej USA w zniechęcaniu do korzystania z zaawansowanych półprzewodników z Chin.

Wcześniej Departament Handlu USA ostrzegał, że używanie chipów Huawei gdziekolwiek na świecie naruszałoby amerykańską kontrolę eksportu — zanim później usunął odniesienie.

Wzajemne spory rzucają cień na odwilż handlową, ponieważ uwaga skupia się na szerszym dialogu pośród 90-dniowej przerwy w cłach. „Wzajemne” cła wywarły już głęboki wpływ na handel między krajami: chińskie dostawy iPhone'ów i urządzeń mobilnych Apple (AAPL) do USA spadły w kwietniu do najniższego poziomu od 2011 r.

Czytaj więcej

Chińscy eksporterzy szukają alternatyw dla USA

Firmy i liderzy nadal ostrzegają przed skutkami taryf

Dyrektor generalny JPMorgan Jamie Dimon powiedział w środę, że nie może wykluczyć, że gospodarka USA wpadnie w stagflację, ponieważ kraj stoi w obliczu ogromnych zagrożeń ze strony geopolityki, deficytów i presji cenowej.

W środę Nike poinformowało, że podniesie ceny niektórych artykułów dla dorosłych nawet o 10 USD w przyszłym tygodniu, ale utrzyma ceny dla dzieci na niezmienionym poziomie. Po sześciu latach wraca również do Amazon aby zwiększyć zasięg i konkurować z nowymi rywalami.

W zeszłym tygodniu Walmart zapowiedział nadchodzące podwyżki cen, co wywołało upomnienie ze strony Trumpa, który powiedział firmie, aby „zjadła taryfy”. Ostrzeżenia pojawiają się, gdy administracja Trumpa zaostrza swoją retorykę. Sekretarz Skarbu Scott Bessent powiedział niedawno, że stawki celne powrócą do poziomów „wzajemnych”, jeśli kraje nie zawrą umów handlowych ze Stanami Zjednoczonymi w trakcie 90-dniowej przerwy.

– Prezydent Trump ostrzegł, że jeśli nie będą negocjować w dobrej wierze, to powróci poziom z 2 kwietnia – powiedział Bessent CNN.

 

Gospodarka światowa
Na koniec 2026 roku indeks S&P500 osiągnie 7 tys. punktów
Gospodarka światowa
Bank of America ogłosił rynki wschodzące „następnym rynkiem byka”
Gospodarka światowa
Inwestorzy szykują się na 5-proc. rentowność
Gospodarka światowa
Wielka Brytania: Inflacja negatywnie zaskoczyła w kwietniu
Gospodarka światowa
Jak globalne biura rodzinne UBS inwestują dla bogatych
Gospodarka światowa
Wielka oferta CATL