Niemcy: w 2025 roku wzrost gospodarczy wyniesie 0 proc.

Niemiecka Rada Ekspertów Ekonomicznych obniżyła prognozę wzrostu na 2025 r. do zera z poprzedniej prognozy 0,4 proc., co oznacza brak wzrostu przez trzeci rok z rzędu. W 2026 roku niemiecka gospodarka ma wzrosnąć o 1 proc.

Publikacja: 22.05.2025 09:32

Niemcy: w 2025 roku wzrost gospodarczy wyniesie 0 proc.

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GrdbohOXAAAsxlU?format=png&name=900x900

Ta obniżka oznacza 17 mld euro mniej produkcji gospodarczej, czyli ok. 207 euro na osobę. Podczas gdy prognoza Rady na 2025 r. jest zgodna z konsensusem, perspektywy na 2026 r. są nieco ostrożniejsze – konsensus przewiduje wzrost na poziomie 1,15 proc. Rada prognozowała również wzrost PKB na rok 2026 na poziomie 1 proc. spodziewając się, że środki zapewnione przez nowy pakiet finansowy o wartości 563 miliardów dolarów stworzą pozytywny impuls dla inwestycji w budownictwo i sprzęt, a także wydatków publicznych.

Rady Ekspertów Ekonomicznych (SVR), w skład którego wchodzą profesorowie ekonomii, zaktualizowała swoje prognozy wzrostu dla niemieckiej gospodarki na lata 2025-2026, którymi podzielił się w listopadzie ubiegłego roku. Powstała w 1963 r. pięcioosobowa, powszechnie znana jako „Pięciu Mędrców”, jest organem akademickim, który doradza niemieckiemu rządowi w zakresie polityki gospodarczej.

Czytaj więcej

Niemcy obniżają szacunki podatkowe o ponad 80 mld euro

Niemiecka gospodarka zależna od taryf USA

Raport podkreśla, że ​​gospodarka niemiecka pozostaje w przedłużającym się okresie słabości. Przeszkody biurokratyczne i długie procesy zatwierdzania spowalniają ogólny wzrost gospodarczy, podczas gdy zmiany strukturalne przyspieszają, wpływając na sektory i regiony, które do tej pory były silne gospodarczo.

Zauważa również, że polityka handlowa prezydenta USA Donalda Trumpa stanowi ryzyko dla globalnego wzrostu gospodarczego. Polityka taryfowa USA dodatkowo obciąża i tak już zmagający się z problemami niemiecki przemysł eksportowy, dodała SVR, a niemiecki eksport prawdopodobnie spadnie jeszcze bardziej ze względu na gwałtowny i nieprzewidywalny wzrost taryf. – Wyzwania krajowe nadal spowalniają wzrost gospodarczy Niemiec. Na przykład nadmierna biurokracja i długie procedury zatwierdzania skutkują niepotrzebnie wysokimi kosztami dla firm – stwierdziła Rada. Niemiecki eksport może spaść wraz z gwałtownym i nieprzewidywalnym wzrostem taryf, stwierdziła rada w swoim raporcie.

SVR prognozuje, że roczna inflacja, która w zeszłym roku wyniosła średnio 2,2 proc., spadnie do 2,1 proc. w 2025 r. i do 2 proc. w 2026 r.

– Perspektywy dla niemieckiej gospodarki w prognozowanym okresie będą w dużej mierze zależeć od skutków polityki taryfowej USA i pakietu fiskalnego niemieckiego rządu –  stwierdziła.

Rada podkreśla jednak, że pakiet finansowy wprowadzony przez nowo utworzony rząd niemiecki stwarza możliwości modernizacji infrastruktury i potencjalny powrót do wyższych wskaźników wzrostu.  Środki zapewnione przez nowy pakiet finansowy o wartości 563 miliardów dolarów stworzą pozytywny impuls dla inwestycji w budownictwo i sprzęt, a także wydatków publicznych.

– W najbliższej przyszłości gospodarka niemiecka będzie pod znacznym wpływem dwóch czynników: polityki handlowej USA i pakietu finansowego – powiedziała Monika Schnitzer, przewodnicząca SVR.

SVR ocenił również, że obecne zakłócenia w polityce handlowej, trwające wysiłki na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla, starzenie się społeczeństwa i coraz częstsze wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) przyspieszą zmiany strukturalne w Niemczech.

Czytaj więcej

Niemcy: Kontrowersje wokół przeznaczania 5 proc. PKB na obronę

Trzeci rok z rzędu bez wzrostu?

Raport prognozuje, że od 2026 r. środki z pakietu finansowego rządu niemieckiego zwiększą inwestycje w budownictwo, sprzęt i konsumpcję rządową. Tymczasem oczekuje się, że prywatna konsumpcja wzrośnie nieco szybciej niż w 2025 r., napędzana silniejszym wzrostem dochodów rozporządzalnych skorygowanych o ceny.

Obniżenie prognozy wzrostu przez Radę następuje po obniżeniu przez rząd niemiecki prognozy na 2025 r. do zerowego wzrostu w kwietniu. Na 2026 r. zarówno rząd, jak i Rada przewidują 1-proc. wzrost.

Kiedyś lider w gospodarce europejskiej, Niemcy zmagają się obecnie z dwuletnią recesją, a inflacja, wysokie ceny energii i spadający eksport mocno obciążają przedsiębiorstwa.

W marcu niemieccy ustawodawcy w poprzednim Bundestagu zagłosowali za poprawką do konstytucji, aby utworzyć specjalny fundusz na infrastrukturę i klimat oraz usunąć wydatki na obronę z „hamulca zadłużenia” w przyszłości.

Tymczasem kwestia taryf i niektóre wypowiedzi Trumpa podsyciły obawy dotyczące negatywnego wpływu na handel światowy, a większość analityków postrzega politykę taryfową Trumpa jako „szczególne ryzyko” dla niemieckiego wzrostu gospodarczego.

Podczas gdy agresywna polityka taryfowa Trumpa rzuca cień na globalne perspektywy gospodarcze, gospodarka niemiecka, która jest bardziej zależna od sektora produkcyjnego niż inne kraje w regionie, pozostaje podatna na utrzymującą się słabość produkcji.

Gospodarka kraju skurczyła się o 0,2 proc. w całym 2024 roku w porównaniu z rokiem poprzednim, po 0,3-proc. spadku w 2023 roku. Był to drugi rok z rzędu spadku, ponieważ zwiększona konkurencja ze strony Chin i problemy strukturalne ograniczyły gospodarkę, co czyni Niemcy jedyną gospodarką G7, która nie rosła przez ostatnie dwa lata.

Również rząd obniżył swoją prognozę wzrostu na ten rok, która wcześniej została ogłoszona jako 0,3 proc. 24 kwietnia, do 0 proc. z powodu wpływu globalnych napięć handlowych po polityce Trumpa. Jeśli najnowsza prognoza rządu się sprawdzi i gospodarka niemiecka nie wzrośnie w tym roku, będzie to trzeci rok z rzędu bez wzrostu.

Z drugiej strony gospodarka niemiecka wzrosła o 0,2 proc. w pierwszym kwartale tego roku, dzięki wydatkom konsumpcyjnym gospodarstw domowych i inwestycjom, co pozwoliło uniknąć recesji.

Wykres Dnia
Biały Dom twierdzi, że „wielki piękny rachunek” obniży deficyt USA
Wykres Dnia
Nowe amerykańskie domy są tańsze niż już istniejące
Wykres Dnia
Chińska sprzedaż detaliczna rozczarowała w kwietniu
Wykres Dnia
Niemcy: Kontrowersje wokół przeznaczania 5 proc. PKB na obronę
Wykres Dnia
Brokerzy obniżają prognozy recesji w USA po porozumieniu z Chinami
Wykres Dnia
Przewidywane są już tylko dwie obniżki stóp Fed w tym roku