Bank of America ogłosił rynki wschodzące „następnym rynkiem byka”

Akcje rynków wschodzących znów znalazły się w centrum uwagi, ponieważ narracja „sprzedaj USA” nabrała nowego rozpędu po niedawnym obniżeniu ratingu kredytowego USA przez Moody’s.

Publikacja: 22.05.2025 13:50

Bank of America ogłosił rynki wschodzące „następnym rynkiem byka”

Foto: Adobestock

„Słabszy dolar amerykański, najwyższa rentowność obligacji amerykańskich, ożywienie gospodarcze w Chinach… nic nie zadziała lepiej niż akcje rynków wschodzących” – napisał zespół Bank of America, kierowany przez stratega inwestycyjnego Michaela Hartnetta.

JPMorgan podniósł w poniedziałek rating akcji rynków wschodzących z neutralnego na nadmiernie ważony, powołując się na odwilż napięć handlowych między USA a Chinami i atrakcyjne wyceny.

Nadwątlone zaufanie do aktywów amerykańskich, które w zeszłym miesiącu nabrało tempa w związku z wyprzedażą amerykańskich obligacji skarbowych, akcji i dolara amerykańskiego, podsyciło optymizm wobec rynków wschodzących.

Indeks rynków wschodzących MSCI, który śledzi reprezentację dużych i średnich kapitalizacji w 24 krajach rynków wschodzących, wzrósł o 8,55 proc. od początku roku. Dla porównania, indeks S&P 500 w USA wzrósł o 1 proc. w tym samym okresie.

Różnica była bardziej wyraźna w tygodniach po 2 kwietnia, kiedy prezydent USA Donald Trump ujawnił „wzajemne” cła na przyjaciół i wrogów.

Podczas gdy większość benchmarków spadła na całej linii w dniach bezpośrednio po 2 kwietnia, tydzień, który nastąpił, pokazał rozbieżność między akcjami rynków wschodzących a akcjami amerykańskimi. W dniach od 9 do 21 kwietnia S&P 500 spadł o ponad 5 proc., podczas gdy indeks MSCI Emerging Markets wzrósł o 7 proc.

Mimo że akcje amerykańskie i obligacje skarbowe od tego czasu nieznacznie się odbiły, niedawna obniżka ratingu Moody's ponownie rozbudziła obawy traderów. W poniedziałek rentowność 30-letnich obligacji skarbowych USA na krótko przekroczyła 5 proc., osiągając poziomy nieobserwowane od listopada 2023 r., podczas gdy akcje amerykańskie również przerwały sześciodniową passę wzrostów we wtorek.

Czytaj więcej

Jak globalne biura rodzinne UBS inwestują dla bogatych

Początek nowej rotacji?

Wydarzenia, które miały miejsce ostatnio, wzmocniły potrzebę bardziej zróżnicowanej ekspozycji geograficznej, powiedział Malcolm Dorson, szef zespołu ds. aktywnych inwestycji w Global X ETFs.

– Po gorszych wynikach niż S&P w ciągu ostatniej dekady, akcje rynków wschodzących są w wyjątkowej pozycji, aby osiągnąć lepsze wyniki w następnym cyklu – dodał.

– Ta możliwa idealna burza wynika z potencjalnie słabszego dolara amerykańskiego, niezwykle niskiego pozycjonowania inwestorów i nadmiernego wzrostu przy zdyskontowanych wycenach – powiedział CNBC.

Według danych dostarczonych przez Dorsona, jeśli chodzi o pozycjonowanie, wielu amerykańskich inwestorów ma zaledwie 3 proc. do 5 proc. na rynkach wschodzących, w porównaniu do 10,5 proc. w indeksie MSCI Global Index, który odzwierciedla wyniki dużych i średnich spółek na 23 rozwiniętych rynkach.

Rynki wschodzące są również przedmiotem obrotu po 12-krotności przyszłych zysków „i z większym niż zwykle dyskontem” w porównaniu z rynkami rozwiniętymi, jak wykazały statystyki JPMorgan.

Dorson uważa, że ​​spośród rynków wschodzących Indie oferują najlepszą grę na długoterminowy wzrost i zwrócił uwagę na niską wycenę Argentyny. Jak dodał, podwyższenie ratingów państwowych w krajach takich jak Grecja i Brazylia również pomogło uczynić je bardziej atrakcyjnymi.

– Możemy być na początku nowej rotacji – powiedział Mohit Mirpuri, menedżer funduszy akcji w SGMC Capital. – Po latach lepszych wyników niż w USA globalni inwestorzy zaczynają szukać gdzie indziej dywersyfikacji i długoterminowych zwrotów, a rynki wschodzące zdecydowanie wracają do rozmowy – uważa Mirpuri.

Obecny cykl może być inny od rajdów, które wygasły

Osłabienie dolara amerykańskiego – od presją obaw fiskalnych i rosnącego zadłużenia – historycznie wspierało przepływy na rynkach wschodzących i stabilność walutową, powiedziała zarządzający portfelem w VanEck, Ola El-Shawarby.

Ale co może odróżniać obecny optymizm od poprzednich rajdów na rynkach wschodzących, które wygasły? – Widzieliśmy już rajdy na rynkach wschodzących, które ostatecznie traciły impet, często dlatego, że były napędzane krótkoterminowymi katalizatorami makroekonomicznymi – powiedziała El-Shawarby.

Ten obecny cykl może być inny ze względu na połączenie głęboko zdyskontowanych wycen, historycznie niskiego pozycjonowania inwestorów i trwalszego postępu strukturalnego na kluczowych rynkach, powiedziała, powołując się na długoterminową historię wzrostu Indii zakotwiczoną w popycie krajowym.

Gospodarka światowa
Na koniec 2026 roku indeks S&P500 osiągnie 7 tys. punktów
Gospodarka światowa
Nowa oferta UE dla USA. As w rękawie: 108 mld dolarów w odwetowych taryfach
Gospodarka światowa
Inwestorzy szykują się na 5-proc. rentowność
Gospodarka światowa
Wielka Brytania: Inflacja negatywnie zaskoczyła w kwietniu
Gospodarka światowa
Jak globalne biura rodzinne UBS inwestują dla bogatych
Gospodarka światowa
Wielka oferta CATL