Spółka przekazała przy okazji prezentacji wyników za pierwszy kwartał tego roku, że gotowość komercyjna projektu Bałtyk 2 planowana jest w I półroczu 2028 r., natomiast projekt Bałtyk 3 jest opóźniony o kilka miesięcy i jego gotowość zakładamy w II półroczu 2028 r. Łączna moc obu projektów wyniesie 1440 MW. - Pierwsza energia z obu farm w ramach procesu rozruchu popłynie już w 2027 roku - powiedział Sujecki podczas konferencji prasowej.
Szczegóły kredytowania i prac
W środę 21 maja spółka przekazała informacje o zamknięciu modelu finansowania inwestycji. Łączny koszt inwestycji realizowanej wspólnie z norweskim Equinor wyniesie 27 mld zł. - Spółka ocenia podpisane umowy dotyczące finansowania tych projektów jako "bardzo korzystne".
Uzyskaliśmy wyjątkowo długi okres finansowania liczący ok. 25 lat i satysfakcjonujący poziom dźwigni finansowej, uwzględniającej wniesiony kapitał własny, oscylujący w granicach 80 proc. - dodał Sujecki.
Polenergia nie podaje jednak współczynnika wykorzystania mocy, traktując to jako informację wewnętrzną spółki. Orlen, który w ramach pierwszej fazy realizuje projekt Baltic Power podał, że projekt ten będzie generował około 4 000 GWh zeroemisyjnej energii elektrycznej rocznie.
Członek zarządu Polenergii ds. operacyjnych Łukasz Buczyński zapowiedział, że pierwsze prace morskie przy projektach Bałtyk 2 i 3 rozpoczną się w maju 2026 r. Zgodnie z harmonogramem, instalacja monopali pod wiatraki zaplanowana jest na maj 2026 roku. W tym roku kontynuowane będą natomiast prace nad budową bazy i centrum serwisowego w Łebie, a także nad lądową infrastrukturą jak Główny Punkt Zasilania.