Emerytury w kleszczach bessy

Otwarte fundusze emerytalne straciły już wszystkie zyski wypracowane w pierwszych miesiącach roku.

Aktualizacja: 06.02.2017 17:43 Publikacja: 05.10.2015 06:00

Emerytury w kleszczach bessy

Foto: GG Parkiet

Giełda nie rozpieszcza przyszłych emerytów. We wrześniu OFE piąty kolejny miesiąc były pod kreską, tracąc średnio 2,4 proc. Tym samym zyski wypracowane przez fundusze w I połowie roku zostały zniwelowane, a OFE początku roku są na 1,8-proc. minusie. Od momentu zmian w systemie emerytalnym w lutym 2014 r. fundusze straciły 0,5 proc.

OFE kontra giełda

Od rządowych zmian w systemie OFE nie mają już w portfelu obligacji skarbowych i nie mogą w takie bezpieczne instrumenty inwestować. Ich portfele składają się w 80 proc. z akcji. Od stycznia do września WIG stracił 3 proc., więc wyniki funduszy nie wyglądają źle. OFE mogą wychodzić za granicę w poszukiwaniu płynności i lepszych wyników. Dlatego sprawdziliśmy, jak w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy zachowywały się inne giełdy, na których OFE są obecne: indeks S&P500 od początku roku stracił 7 proc. Niemiecki DAX był na minusie 2,3 proc. OFE poradziły więc sobie na tym tle także całkiem nieźle.

Stopa zwrotu od lutego 2014 r., czyli od momentu przymusowego przemeblowania OFE wobec zagranicznych parkietów, jest słabsza. Bliski zera wynik w porównaniu ze wzrostem S&P500 o 10 proc. i 3 proc. indeksu DAX wypada blado.

– Otwarte fundusze emerytalne zbyt wolno wychodzą na giełdy zagraniczne. Gdyby fundusze zachowywały się bardziej spekulatywnie, to wynik byłby znacznie lepszy – uważa Mirosław Gronicki, były minister finansów.

Jego zdaniem można było wykorzystać silne wzrosty za oceanem i osłabienie złotego względem dolara amerykańskiego i dać przyszłym emerytom dodatni wynik.

– Limit inwestycji zagranicznych nie jest przecież przez OFE wykorzystywany nawet w połowie, więc nie rozumiem, dlaczego zarządzający funduszami zwlekają z decyzjami – mówi Gronicki.

Według niego koncepcja minimalizowania ryzyka jest słuszna dla funduszy zrównoważonych. Jednak prawo się zmieniło, OFE stały się funduszami akcyjnymi, więc zarządzający powinni się szybko do tych realiów dostosować.

– To, co zrobili z funduszami politycy, to, jak je zdewastowali, to jedno, ale to, co muszą teraz zrobić zarządzający tymi portfelami, to drugie. Teraz PTE muszą działać w taki sposób, żeby wypracować jak najlepsze wyniki – podkreśla Gronicki.

– W przeciwnym razie będziemy mieli do czynienia z pewnym grzechem zaniechania: przy takiej strukturze aktywów, osadzonej tak silnie na warszawskim parkiecie, fundusze będą zdane na chimeryczność krajowej giełdy, a to dla oszczędności emerytalnych nie wróży nic dobrego – kwituje.

Bez schronienia

Jednak według zarządzających OFE fundusze nie miały szans, żeby uniknąć spadków, ponieważ w ostatnim czasie traciła mocno nie tylko polska giełda, ale także rynki zagraniczne.

– GPW jest targana kolejnymi przedwyborczymi pomysłami polityków, które są fatalne dla rynku w skutkach. Giełdy zagraniczne odzwierciedlają spowolnienie w światowej gospodarce – tłumaczy Krzysztof Zawiła, członek zarządu i szef inwestycji w Generali PTE.

Jak dodaje, oczywiście można wyszukiwać pojedyncze indeksy, którym udało się wypracować zyski.

– Ale trudno oczekiwać od OFE, żeby ulokowały cały dostępny limit inwestycyjny np. na parkiecie w Mediolanie. Zawłaszcza że tak naprawdę możemy w akcje notowane na giełdach pozakrajowych lokować tylko jedną piątą portfela – mówi.

– Można było próbować relokować portfel w krajowe mniejsze spółki, które zachowywały się lepiej niż szeroki rynek, ale miejmy świadomość skali portfeli OFE – wymienia dalej zarządzający. Jak podkreśla, przeniesienie 10 proc. aktywów to 15 mld zł, zbyt wiele, by uzyskać realną reprezentację w tych niewielkich indeksach.

– Jednym wyjściem w takich okresach dekoniunktury jest ucieczka w skarbowe papiery dłużne, których OFE nie mogą od półtora roku kupować – mówi Zawiła.

[email protected]

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku