Mateusz Pawlak

Mateusz Pawlak

dziennikarz ekonomiczny, prowadzący portal MojaEmerytura.rp.pl

Taniej już nie będzie? Niekoniecznie

Akcje spółek notowanych na warszawskiej giełdzie są bardzo tanie. W niektórych przypadkach wyceny to wręcz historyczne minima. Postanowiliśmy wraz z analitykami przyjrzeć się jednemu ze wskaźników – kapitalizacji spółki w odniesieniu do jej wartości księgowej.

Bankruta rozpoznasz z wyprzedzeniem

Długi bankrutujących firm widać już co najmniej dwa lata przed ogłoszeniem ich niewypłacalności. Warto sprawdzać przedsiębiorstwa i unikać nierzetelnego kontrahenta.

Obsługa private także w sieci

Jesteśmy w stanie świadczyć codzienne usługi private bankingu w wirtualnym świecie równie skutecznie, jak „na żywo” – mówi Katarzyna Tomaszewska, dyrektor departamentu bankowości prywatnej i usług maklerskich w Banku Pekao S.A.

Pieniądz potrzebuje profesjonalizmu

Polska przeszła ogromną przemianę w ciągu ostatnich trzech dekad. Całkowite przestawienie systemu gospodarczego na wolnorynkowe i kapitalistyczne tory poskutkowało nad Wisłą rozkwitem przedsiębiorczości, niebywałym wzrostem PKB i ogólnym wzbogaceniem się społeczeństwa. Niemal wszystkie nasze wskaźniki rozwoju dogoniły już średnią wśród najbardziej zaawansowanych gospodarek Zachodu.

Pocztylion bierze PPK od Aegona

W ramach porozumienia Pocztylion przejmie zarządzanie nad pracowniczymi planami kapitałowymi Aegona. Obie firmy będą wspólnie zajmować się ich dystrybucją.

PZU rezygnuje z opłat za zarządzanie funduszem

Bez prowizji będzie można zainwestować w bezpieczny subfundusz obligacji skarbowych, który ma być alternatywą dla lokat bankowych.

Pekao TFI wymienia zarządzającego

Do zespołu zarządzania instrumentami dłużnymi dołączy w sierpniu Dariusz Kędziora. Zastąpi na tym stanowisku Michała Stawickiego.

Przygotować pracodawców do wdrażania nowego systemu

Z początkiem lipca w dużych firmach ruszy wprowadzanie pracowniczych planów kapitałowych. Jednak pracodawcy wciąż wiedzą o nich stosunkowo mało.

Co miesiąc nawet 8 proc. pensji

PPK › Pieniądze wpływające na konto pracowniczych planów kapitałowych będą pochodzić z trzech źródeł: od pracownika, pracodawcy i państwa. Mateusz Pawlak [email protected]

Oszczędności prywatną własnością pracownika

Pieniądze zgromadzone w pracowniczych planach kapitałowych, z wyjątkiem dopłat ze strony państwa, będą mieć charakter prywatny. Środki te będą też podlegały dziedziczeniu.