Ponadto nowi właściciele zainwestują 1,75 mld funtów na rzecz klubu, z czego część zostanie przeznaczona na niezbędną renowację stadionu i drużynę kobiecą.

Todd Boehly to amerykański finansista, współwłaściciel koszykarskiego klubu Los Angeles Lakers i baseballowej drużyny Los Angeles Dodgers . Boehly jest wspierany przez amerykańską firmę inwestycyjną Clearlake,  Hansjorga Wyssa, szwajcarskiego biznesmena oraz Marka Waltera, amerykańskiego finansistę.

Sprzedaż, jedna z najbardziej niezwykłych we współczesnej historii sportu, wymaga jeszcze zgody rządu brytyjskiego, który nałożył sankcje na właściciela klubu, Romana Abramowicza, i zamroził jego aktywa, w tym Chelsea, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

W oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej Chelsea poinformowała, że wpływy ze sprzedaży zostaną umieszczone na specjalnym koncie bankowym, z zamiarem przeznaczenia wszystkich środków na cele charytatywne, co potwierdził Roman Abramowicz. Aby środki zostały przelane wymagana będzie zgoda rządu Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Miliarder Roman Abramowicz był najbardziej rozpoznawalnym na Zachodzie rosyjskim oligarchą. To skute
Wiele twarzy Romana Abramowicza

Proces sprzedaży klubu został przyspieszony, gdy rząd formalnie zamroził aktywa Abramowicza, co jest częścią szerszego zestawu sankcji nałożonych na grupę bogatych Rosjan powiązanych z Moskwą po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. Rząd nazwał Abramowicza bliskim sojusznikiem prezydenta Rosji.

Od tamtej pory Chelsea znajdowała się w swoistym zawieszeniu, działając na podstawie specjalnej licencji wydanej przez rząd, która wiązała się z surowymi warunkami, które poważnie wpłynęły na jej działalność. The Blues groziła nawet degradacja z Premier League. Drużyna nie może obecnie kupować ani sprzedawać zawodników na letnim rynku transferowym, nie może też sprzedawać biletów ani towarów swoim kibicom. Wydatki drużyny zostały poważnie ograniczone, co wpłynęło na wszystkie aspekty jej działalności, od podróży po druk i sprzedaż programów.

Ograniczenia, które mają zagwarantować, że żadne pieniądze nie trafią do Abramowicza, zostaną zniesione dopiero po sfinalizowaniu sprzedaży.

Oczekuje się, że sprzedaż zakończy się pod koniec maja, pod warunkiem uzyskania wszystkich niezbędnych zezwoleń regulacyjnych.

Boehly już wcześniej próbował kupić brytyjski klub. W 2019 roku złożył ofertę kupna Chelsea, ale została odrzucona, ponieważ cena była niższa niż 3 mld dolarów, których domagał się Abramowicz.