– Staje się jasne, że dobre wyniki sprzedaży z poprzednich miesięcy wynikały z czynników sezonowych i promocji a nie z trwałej poprawy nastrojów konsumenckich – głosi oświadczenie BRC. Tymczasem brytyjska produkcji przemysłowa zwiększyła się w lipcu o 0,9 proc. wobec czerwca. Wzrost ten okazał się trzy razy większy od prognoz analityków.

Do wypracowania tego wyniku przyczynił się rządowy program subsydiowania zakupu samochodów. Jego skutkiem było zwiększenie produkcji motoryzacyjnej aż o 10,5 proc. w porównaniu z czerwcem.Zdaniem analityków ostatnie dane o produkcji wskazują, że recesja w Wielkiej Brytanii jest już bliska końca. – Sugeruje to, że w III kwartale będziemy mieli wzrost PKB, czyli koniec technicznej recesji – twierdzi James Knightly, ekonomista z londyńskiego oddziału ING Financial Markets.

Dużo gorsze okazały się dane o produkcji przemysłowej w Niemczech. Spadła ona w lipcu o 0,9 proc. w porównaniu z czerwcem. Analitycy spodziewali się 1,6-proc. wzrostu. W czerwcu produkcja zwiększyła się o 0,8 proc. Lipcowy spadek był głównie spowodowany zmniejszeniem produkcji energii oraz obniżeniem wydatków budowlanych.

– Droga ożywienia jest wyboista, a dobre dane o zamówieniach przemysłowych i nastrojach nie przekładają się od razu na wzrost produkcji. Sierpień powinien okazać się jednak o wiele lepszym miesiącem. Spodziewamy się też solidnego wzrostu gospodarczego w III oraz w IV kwartale – argumentuje James Ashley, ekonomista z Barclays Capital.