Emfesz dla Putinów

Krewni rosyjskiego premiera Władimira Putina mogli się stać współwłaścicielami węgierskiej firmy gazowej Emfesz – donosi dziennik „Wiedomosti”.

Publikacja: 10.09.2009 08:27

Spółka ta kontroluje 23 proc. rynku dostaw gazu na Węgrzech. Prowadzi interesy także w Polsce.

W kwietniu Emfesz został sprzedany przez jego szefa Istvana Goczi tajemniczej spółce RosGas. Wartość transakcji wyniosła jedynie... 1 USD. Goczi tłumaczył się, że podjął decyzję o sprzedaży, gdyż RosGas zobowiązał się uregulować zadłużenie Emfeszu. Długi te były warte wtedy 356,5 mln USD. Spółka sumę tę winna była gazowemu pośrednikowi – firmie RosUkrEnergo.

RosGas jest pośredniczącą w handlu gazem firmą zarejestrowaną w Szwajcarii. Ma ona bardzo nieprzejrzystą strukturę własnościową, więc media spekulowały, że spółką kierują ludzie związani z Gazpromem.„Wiedomostiom” udało się ustalić, że jednym ze współwłaścicieli RosGasu jest rosyjski biznesmen Siergiej Prokopiew. Sam Prokopiew potwierdził te informacje. Przyznał się również do współpracy biznesowej z Gazpromem oraz pracy dla KGB – sowieckiej bezpieki.

Prokopiew poinformował także, że jego partnerami przy przejęciu Emfeszu byli dwaj inni rosyjscy przedsiębiorcy – Igor Władimirowicz Putin oraz jego brat Oleg. Nie potrafił powiedzieć, czy są oni spokrewnieni z rosyjskim premierem.

Do ewentualnego pokrewieństwa z szefem rządu Rosji nie chcą się też przyznać bracia Putin. Dmitrij Pieskow, rzecznik premiera Putina, stwierdził zaś, że najprawdopodobniej biznesmeni ci nie są krewnymi jego zwierzchnika.

Kwietniową sprzedaż Emfeszu oprotestował ówczesny właściciel tej spółki (oraz udziałowiec RosUkrEnergo), ukraiński biznesmen Dmitrij Firtasz. Jego zdaniem transakcja ta była nielegalna. Goczi twierdzi jednak, że sprzedając Emfesz, powoływał się na pełnomocnictwa przekazane mu kilka lat wcześniej przez Firtasza. Ukraiński biznesmen walczy więc przed sądem o odzyskanie tej spółki.

Tymczasem Prokopiew przyznał, że przejęcia Emfeszu dokonał na podstawie „polecenia z góry” i że wypełniał w ten sposób „obowiązek wobec ojczyzny”. Transakcja ta miała zapewnić Rosji węgierski rynek, a Gazpromowi pomóc odzyskać pieniądze, które był mu winny Firtasz.

Gospodarka światowa
W kwietniu niemiecka inflacja najniższa od października 2024 r.
Gospodarka światowa
USA podjęły decyzję w sprawie ograniczeń na sprzedaż chipów. Uderzały w Polskę
Gospodarka światowa
Inflacja niższa od prognoz, a wojny handlowe będą dawać jej mniej paliwa
Gospodarka światowa
Amerykańska inflacja znów niższa od prognoz
Gospodarka światowa
USA i Chiny obniżą cła o 115 punktów procentowych
Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie