Więcej wsparcia od EBOiR

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podwyższył kwotę, jaką zamierza zainwestować w tym roku w Europie Środkowo-Wschodniej o 1 mld euro, do 8 mld euro.

Publikacja: 10.09.2009 08:28

Jest ona wyższa o 52 proc. niż suma zainwestowana w zeszłym roku przez tę instytucję w naszym regionie.

Powiększenie kwoty wsparcia tłumaczone jest przez EBOiR większym zapotrzebowaniem na nie, wynikającym z kryzysu. – Warunki gospodarcze stanowią wyzwanie dla tego regionu, lecz jesteśmy dobrze przygotowani i gotowi udzielać wsparcia, tam gdzie jest ono najbardziej potrzebne – powiedział Thomas Mirow, szef EBOiR.

Zwiększenie puli przeznaczonej na inwestycje to również odpowiedź banku na wrześniowy apel ministrów finansów państw grupy G-20 skierowany do międzynarodowych instytucji finansowych. Znalazła się w nim prośba o zwiększenie wsparcia dla gospodarek pogrążonych w kryzysie.Wsparcie to zostanie udzielone bankom i spółkom z Europy Środkowo-Wschodniej w formie pożyczek i linii kredytowych, na podstawie dotychczas obowiązujących zasad udzielania pomocy finansowej przez EBOiR.

Decyzja o zwiększeniu wsparcia została podjęta, mimo że instytucja ta uważa, że perspektywy gospodarcze dla naszego regionu ostatnio się poprawiły. – Wzrost gospodarczy powróci do Europy Wschodniej w przyszłym roku – prognozował Mirow w niedawnym wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Jego zdaniem, spośród krajów regionu najszybciej rozwijać będą się w 2010 r. Polska i Słowacja. Kraje bałtyckie i Rumunia wciąż przeżywać będą zaś poważną dekoniunkturę. Ożywienie gospodarcze w Rosji będzie natomiast bardzo powolne, gdyż inwestycje sektora prywatnego jeszcze przez dłuższy czas nie osiągną tam poziomu sprzed kryzysu.

Wyjście w przyszłym roku naszego regionu z recesji prognozuje również Herbert Stepic, prezes banku Raiffeisen International. Według niego, wzrost PKB Europy Środkowo-Wschodniej wyniesie w przyszłym roku 0,9 proc. (EBOiR przewiduje 1,4 proc. wzrostu. W 2009 r., według prognoz tej instytucji ma spaść o 5 proc.) Wśród krajów, które wyjdą z recesji i osiągną wzrost większy niż 1 proc., Stepic wymienił: Czechy, Słowację, Bułgarię, Rumunię i Rosję.

Do ożywienia ma się w dużym stopniu przyczynić wzrost popytu na dobra eksportowe z regionu w Europie Zachodniej. Samo tempo ożywienia w poszczególnych krajach nie będzie równomierne, tak jak różna była skala dekoniunktury w regionie. Stepic wskazał również, że Polska i Czechy prawdopodobnie będą krajami, które najszybciej w regionie przystąpią do mechanizmu ERM-2, przygotowującego do przyjęcia euro. Do ERM-2 chce szybko przystąpić też Bułgaria.

Gospodarka światowa
W kwietniu niemiecka inflacja najniższa od października 2024 r.
Gospodarka światowa
USA podjęły decyzję w sprawie ograniczeń na sprzedaż chipów. Uderzały w Polskę
Gospodarka światowa
Inflacja niższa od prognoz, a wojny handlowe będą dawać jej mniej paliwa
Gospodarka światowa
Amerykańska inflacja znów niższa od prognoz
Gospodarka światowa
USA i Chiny obniżą cła o 115 punktów procentowych
Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie