Ukraiński rząd chce wymusić dywidendy

Gabinet Julii Tymoszenko przygotowuje zmiany legislacyjne, które nakażą spółkom oddawać akcjonariuszom 30 procent zysku netto

Publikacja: 19.09.2009 10:01

Ukraiński rząd chce wymusić dywidendy

Foto: GG Parkiet

Ukraiński rząd chce zmusić wszystkie spółki giełdowe do wypłaty dywidendy. Przygotowuje już projekt zmian legislacyjnych, które mają wprowadzić ten obowiązek od przyszłego roku. Zgodnie z rządowymi propozycjami spółki wypłacałyby dywidendę nie mniejszą niż 30 proc. ich zysku netto. Dotychczas państwo wpływało na wysokość dywidend tylko w kontrolowanych przez siebie spółkach.

[wyimek]Wsparcie dla budżetu[/wyimek]

Rząd argumentuje, że projektowane zmiany prawne mają przede wszystkim chronić interesy mniejszościowych akcjonariuszy. Mogą mieć one także duże znaczenie dla ukraińskiego budżetu. Nie tylko dlatego, że mogą w ten sposób wzrosnąć dywidendy w spółkach, w których ma udziały państwo. Zachętą do wprowadzenia tych regulacji jest również to, że dywidendy są na Ukrainie obciążone 15-proc. podatkiem.

– Dotychczas ukraińskie spółki bardzo niechętnie wypłacały dywidendy. Mniejszościowi akcjonariusze np. Ukrnafty nie mogli się ich doprosić przez lata. Jeżeli więc prawo to zostanie wprowadzone, ukraińskie akcje staną się atrakcyjniejsze dla inwestorów, co oczywiście będzie dużym wsparciem dla giełdy – wskazuje w rozmowie z „Parkietem” Duff Kovacs, strateg z KBC Securities.

Przedstawiciele spółek są jednak wobec rządowego pomysłu co najmniej sceptyczni. – Żadnych dywidend nie powinno być przez najbliższe pięć lat. Środki te winny być użyte do wzmocnienia kondycji finansowej spółek – argumentuje Wiaczesław Bogusłajew, przewodniczący rady dyrektorów firmy Motor Sicz.

[srodtytul]Ukrywanie zysku[/srodtytul]

Eksperci wskazują, że spółki znajdą sposoby na omijanie nowego prawa o dywidendach. – Jeżeli zostanie ono przyjęte, to skłoni zapewne firmy do ukrywania zysków przed państwem i akcjonariuszami mniejszościowymi – napisali analitycy BG Capital. Tak więc, by prawo to było w pełni skuteczne, państwo musiałoby wymusić na spółkach stosowanie się do ostrzejszych reguł przejrzystości finansowej.

Niewykluczone również, że przedsiębiorcy poprzez skuteczne naciski na polityków nie dopuszczą do wprowadzenia obowiązku wypłacania dywidendy. – Myślę, że ta inicjatywa może napotkać opór ze strony opozycyjnej Partii Regionów blisko związanej z wieloma grupami biznesowymi, w tym przemysłem stalowym znanym z prowadzenia nieprzejrzystych działań – zauważa Duff.

O tym, jak niezaawansowane są prace nad zmianami przepisów dotyczących dywidend, świadczy choćby fakt, że rząd nie zaznajomił z nimi jak dotąd nawet regulatora, czyli Państwowej Komisji ds. Papierów Wartościowych i Giełd.

[ramka][b]Nastroje wsparły PFTS[/b]

PFTS – główny indeks największej ukraińskiej giełdy – w piątek był o około 12 proc. wyżej niż na zakończeniu ostatniej sesji przed upadkiem banku Lehman Brothers. Po raz pierwszy przekroczył on „przedlehmanowy” poziom w maju, a od dołka z początku marca zyskał już aż 145,5 proc. Wciąż jednak brakuje mu około 60 proc. do osiągnięcia poziomu ze szczytu minionej hossy, czyli ze stycznia 2008 r. Duże zwyżki na kijowskiej giełdzie tłumaczone są zazwyczaj poprawą postrzegania Ukrainy przez inwestorów. Choć głęboka recesja nadal się nie skończyła, inwestorzy liczą już na pierwsze oznaki ożywienia gospodarczego.[/ramka]

Gospodarka światowa
W kwietniu niemiecka inflacja najniższa od października 2024 r.
Gospodarka światowa
USA podjęły decyzję w sprawie ograniczeń na sprzedaż chipów. Uderzały w Polskę
Gospodarka światowa
Inflacja niższa od prognoz, a wojny handlowe będą dawać jej mniej paliwa
Gospodarka światowa
Amerykańska inflacja znów niższa od prognoz
Gospodarka światowa
USA i Chiny obniżą cła o 115 punktów procentowych
Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie