Mniejsze firmy oczekują poprawy

Wyniki sondażu przeprowadzonego wśród szefów małych amerykańskich spółek okazały się nadzwyczaj optymistyczne

Publikacja: 28.09.2009 08:04

W Stanach Zjednoczonych działa około 27 mln małych przedsiębiorstw. Dają one pracę blisko 40 mln lud

W Stanach Zjednoczonych działa około 27 mln małych przedsiębiorstw. Dają one pracę blisko 40 mln ludzi. Są często bardzo ważne dla lokalnych, małomiasteczkowych społeczności.

Foto: Bloomberg

Szefowie małych amerykańskich przedsiębiorstw wykazują bardzo duży optymizm co do perspektyw gospodarki swojego kraju – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Chase Card Services, jednostkę organizacyjną banku JPMorgan Chase odpowiadającą za rynek kart kredytowych.

[srodtytul]Przygotowania do ekspansji[/srodtytul]

Aż 80 proc. ankietowanych przyznało, że przygotowuje strategię umiarkowanego bądź agresywnego rozwoju firmy w najbliższych 3–6 miesiącach. Z kolei 59 proc. zdradziło zaś, że chce wejść lub wchodzi na nowe rynki. Blisko trzy czwarte szefów firm stwierdziło, że spodziewa się w tym czasie wyraźnej poprawy sytuacji gospodarczej w USA oraz polepszenia kondycji ich spółek.

Zadziwiająco optymistyczne okazały się również odpowiedzi dotyczące prowadzonej polityki zatrudnienia. 49 proc. małych firm przyznało, że zwiększa obecnie ilość etatów. Z kolei 29 proc., że nie powiększa zatrudnienia, ale przyjmuje nowych pracowników na miejsce starych. Tylko 5 proc. przyznało, że redukuje etaty.

– To zachęcające, że małe przedsiębiorstwa myślą o różnorodnej ekspansji w tak trudnym, kryzysowym środowisku. Wyniki sondażu odzwierciedlają powszechne odczucia mówiące, że stan gospodarki się poprawia. Kryzys jeszcze się nie zakończył, ale podążamy w dobrym kierunku – wyjaśnia Richard Quigley, w Chase Card Services odpowiedzialny za projekt kart kredytowych dla małych przedsiębiorstw. – Uczestnicy sondażu reprezentują najszybciej rozwijające się małe firmy w USA. Ich odpowiedź na kryzys przynosi nadzieję na poprawę sytuacji gospodarczej – twierdzi Jane Berenson, redaktor naczelna branżowego magazynu „Inc.”.

[srodtytul]Lepsze postrzeganie[/srodtytul]

Jest wiele powodów do tego, by przedsiębiorcy lepiej obecnie postrzegali perspektywy gospodarcze USA niż jeszcze kilka miesięcy wcześniej. Wielu ekspertów twierdzi bowiem, że amerykańska gospodarka jest już bliska wyjścia z recesji. Szef Fedu Ben Bernanke mówił nawet, że prawdopodobnie już się zakończyła. Pojawia się też na to coraz więcej poszlak. Produkcja przemysłowa rośnie już przecież od kilku miesięcy, a rządowe dopłaty do kupna samochodów przyczyniły się do wzrostu sprzedaży detalicznej w sierpniu o 2,7 proc.

Lepiej oceniają sytuację gospodarczą również zwykli Amerykanie. Indeks nastrojów konsumenckich liczony przez agencję Reutera i Uniwersytet Michigan wzrósł we wrześniu do 73,5, z 65,7 pkt w sierpniu. – Ludzie widzą coraz więcej oznak, że sytuacja gospodarcza poprawia się. Gdyby tylko bezrobocie było mniejsze, nastroje byłyby jeszcze lepsze. Ludzie posiadający pracę mniej się przecież martwią – wskazuje Gary Thayer, strateg z Wells Fargo Advisors.

Bezrobocie w sierpniu wzrosło do 9,7, z 9,4 proc. w lipcu, osiągając najwyższy poziom od 1983 r. Mimo to analityków nie dziwią dane o zatrudnieniu z sondażu Chase Card Services.

– Bezrobocie jest zawsze „opóźnionym” wskaźnikiem gospodarczym. Możemy się więc spodziewać, że za kilka miesięcy zacznie ono się zmniejszać. W USA stanie się to zapewne szybciej niż w Europie Zachodniej. W III kwartale zannualizowany wzrost gospodarczy może być bowiem w Ameryce bliski 4 proc. – argumentuje Peter De Bruin, ekonomista z Fortis Banku.

[ramka][link=http://www.kariera.pl/praca/oferty_pracy/1]Jest praca dla wszystkich[/link][/ramka]

Gospodarka światowa
W kwietniu niemiecka inflacja najniższa od października 2024 r.
Gospodarka światowa
USA podjęły decyzję w sprawie ograniczeń na sprzedaż chipów. Uderzały w Polskę
Gospodarka światowa
Inflacja niższa od prognoz, a wojny handlowe będą dawać jej mniej paliwa
Gospodarka światowa
Amerykańska inflacja znów niższa od prognoz
Gospodarka światowa
USA i Chiny obniżą cła o 115 punktów procentowych
Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie