Wolumen obrotów w handlu międzynarodowym zwiększył się w lipcu o 3,5 proc., najwięcej od grudnia 2003 roku – wynika z najnowszych danych holenderskiego instytutu statystycznego CPB. Światowe obroty handlowe osiągnęły szczyt w kwietniu 2008 r. i od tego czasu do maja tego roku znajdowały się w trendzie spadkowym. Dopiero w czerwcu nastąpiło wyraźne odbicie o 1,6 proc.
CPB podkreśla jednak, że miesięczne wahania wolumenu wymiany międzynarodowej są bardzo zmienne, lepszy obraz koniunktury w handlu dają więc uśrednione dane z trzech miesięcy. I tak, wolumen obrotów w okresie od maja do lipca powiększył się w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami o 0,5 proc. Wskaźnik ten drgnął w górę po raz pierwszy od ponad roku. Stabilizacja przepływów handlowych w tym okresie przyczyniła się do tego, że gospodarki najsilniej uzależnione od eksportu – Niemcy i Japonia – już w II kwartale powróciły na ścieżkę wzrostu.
Pomimo oznak ożywienia w międzynarodowej wymianie handlowej wolumen obrotów pozostaje zdecydowanie poniżej poziomu sprzed kryzysu. W ujęciu rok do roku, w lipcu tąpnął o 15 proc. Koniunktura powraca też w poszczególnych regionach świata w zróżnicowanym tempie. Największy skok eksportu nastąpił w lipcu w strefie euro (5,7 proc.) i wschodzących państwach Azji (3,9 proc.), natomiast import najwyraźniej ożywił się w Ameryce Łacińskiej (6,4 proc.) i USA (6,5 proc.).
W opublikowanym w czwartek raporcie o perspektywach światowej gospodarki Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wolumen międzynarodowej wymiany handlowej załamie się w 2009 r. o 11,9 proc. Kwietniowe prognozy były jednak niewiele gorsze (MFW zakładał, że spadek sięgnie 12,2 proc.), co wskazuje, że poprawa koniunktury w handlu następuje wolniej niż w innych sferach gospodarki. W 2010 r. wolumen obrotów zwiększy się o 2,5 proc. Dla porównania: tempo wzrostu tego wskaźnika w 2008 r. wyniosło 3,0 proc., a rok wcześniej aż 7,3 proc.
CPB uważany jest przez wielu ekonomistów za jedno z najbardziej wiarygodnych źródeł danych na temat stanu światowej gospodarki. Publikowane przez tę instytucję informacje o miesięcznej dynamice światowego handlu są zaś unikatowe.