Rządy państw członkowskich Unii Europejskiej powinny się dzielić kosztami ewentualnej pomocy dla instytucji finansowych, które działają w kilku krajach. Taki pomysł znalazł się w przygotowanej przez Komisję Europejską propozycji dyrektywy, która ma zostać przedstawiona jutro na posiedzeniu ministrów finansów UE (tzw. Ecofin) – twierdzi niemiecki dziennik „Handelsblatt”, który dotarł do projektu dokumentu.
[srodtytul]Kontrowersyjna propozycja[/srodtytul]
KE pracuje nad reformą systemu regulacji finansowych, która pozwoli ograniczyć ryzyko powtórki obecnego kryzysu w przyszłości. W najnowszym dokumencie rekomenduje m.in. ustanowienie jednolitych procedur upadłościowych dla instytucji finansowych. Chciałaby ponadto, aby banki opracowywały tzw. testamenty życia, czyli plany szybkiej likwidacji aktywów na wypadek upadłości.
Najwięcej kontrowersji wzbudzi jednak z pewnością propozycja ustalenia reguł dzielenia się przez rządy kosztami ewentualnej pomocy dla transgranicznych banków. Miałoby to zapobiec takim trudnościom, jakie towarzyszyły m.in. zaaranżowanej na poczekaniu przez rządy Belgii, Holandii i Luksemburga pomocy dla Fortisa jesienią ubiegłego roku.
[srodtytul]Niełatwa koordynacja[/srodtytul]