GM sam zajmie się Oplem

Publikacja: 05.11.2009 07:41

Informacja o decyzji General Motors zastała kanclerz Niemiec Angelę Merkel w Waszyngtonie, a przekazał ją osobiście prezes General Motors Fritz Henderson.

Rząd niemiecki był przekonany, że wszystko pójdzie po jego myśli i 55 proc. Opla zostanie sprzedane konsorcjum kanadyjsko-rosyjskiemu Magna/Sbierbank, 35 proc. zatrzyma GM, a pozostałe 10 proc. zostanie przekazane pracownikom jako wynagrodzenie za wkład w restrukturyzację Opla.

Tym wkładem miały być oszczędności warte 265 mln euro rocznie, między innymi rezygnacja z dodatkowych wynagrodzeń za urlopy i premii świątecznych. Rząd w Berlinie, który zaoferował Magnie 4,5 mld euro wsparcia finansowego, a potem zapewniał Komisję Europejską, że pieniądze te wypłaci każdemu, kto będzie restrukturyzować Opla, nagle zaczął domagać się zwrotu 1,5 mld euro kredytu pomostowego, jakiego udzielił europejskiej spółce GM na przetrwanie. – Nie będzie z tym żadnego problemu. GM odda pieniądze, jeśli zostanie o to poproszony – odpowiedziała wczoraj rzeczniczka Opla.

General Motors zapewniał wczoraj, że w najbliższych dniach przedstawi własny plan restrukturyzacji Opla, a zostanie on przeprowadzony kosztem 3 mld euro. To o 1,5 mld mniej, niż szacowały Magna i Sbierbank, i o 200 mln taniej, niż oceniał fundusz RHJ, który odpadł w rywalizacji z Magną.

Pracownicy Opla nie mają wspólnego stanowiska. Niemcy popierają swoje władze i zapowiadają falę strajków. Nie ukrywają, że od dłuższego czasu robili wszystko, aby jak najbardziej ograniczyć wpływy amerykańskie w Oplu. Polacy, Brytyjczycy i większość Hiszpanów odetchnęli z ulgą. Wierzą, że Amerykanie będą podejmować decyzje, kierując się wyliczeniami ekonomicznymi, a nie polityką. Belgowie są niespokojni, bo GM zamierzał już dawno zamknąć fabrykę w Antwerpii, i teraz stanęli przed kolejną niewiadomą.

Decyzja GM rozjuszyła Rosjan. Dimitrij Peskow, rzecznik premiera Putina, powiedział wczoraj, że sprzedaż Opla Magnie/Sbierbankowi miała być wstępem do poprawy stosunków gospodarczych i politycznych między Rosją i USA. – Teraz badamy możliwości oskarżenia GM o oszustwo – ujawnił Peskow. Akcje Sbierbanku na zamknięciu notowań staniały wczoraj o 4,85 proc. Wieczorem serwis Welt Online poinformował, że General Motors planuje zwolnić w Oplu 10 tys. osób.

Gospodarka światowa
W kwietniu niemiecka inflacja najniższa od października 2024 r.
Gospodarka światowa
USA podjęły decyzję w sprawie ograniczeń na sprzedaż chipów. Uderzały w Polskę
Gospodarka światowa
Inflacja niższa od prognoz, a wojny handlowe będą dawać jej mniej paliwa
Gospodarka światowa
Amerykańska inflacja znów niższa od prognoz
Gospodarka światowa
USA i Chiny obniżą cła o 115 punktów procentowych
Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie