Na wstępne prace przy realizacji tego ostatniego projektu, który będzie największym mostem wiszącym na świecie, wyasygnowano 1,3 mld euro. Według wcześniejszych szacunków cały koszt budowy tej przeprawy nad Cieśniną Mesyńską ma sięgnąć 6 mld euro. Ma być ona gotowa w 2016 r.Dodatkowo rząd sfinansuje rozbudowę metra w Mediolanie, a 500 mln euro wyłoży na budowę linii szybkiej kolei łączącej Mediolan z Genuą. Zawarte zostały też porozumienia z samorządami regionów Apulia i Wenecja Euganejska dotyczące modernizacji autostrad, linii kolejowych i portów.

Łącznie z nowymi wydatkami, od kwietnia 2008 r., czyli od początku urzędowania premiera Silvia Berlusconiego, włoskie władze przeznaczyły już na rozbudowę infrastruktury 23 mld euro. Zdaniem Berlusconiego proces realizacji takich inwestycji znacznie przyspieszy dzięki mniejszej biurokracji.

Jednocześnie włoskie ministerstwo transportu zgodziło się na podwyżkę opłat przez operatorów portów lotniczych. Mają oni w ten sposób zdobyć więcej pieniędzy na inwestycje w remonty i rozbudowę lotnisk. Stawki opłat pobieranych od przewoźników były we Włoszech zamrożone od dziesięciu lat i były o około 40 proc. niższe niż średnio w Unii Europejskiej.

Berlusconi chce ponadto wprowadzić przepisy umożliwiające mieszkańcom rozbudowę domów bez oczekiwania na stosowne pozwolenia. Ten ruch, wskutek większej aktywności ekonomicznej i oszczędności, miałby dać gospodarce 50–70 mld euro. Wydatki wspomogą włoski PKB, który w 2010 r., jak prognozuje Bruksela, wzrośnie o 0,7 proc.