Norweskie obligacje najbezpieczniejsze

Szwajcarskie i japońskie papiery dłużne nie są już w pierwszej dziesiątce najbardziej „pewnych”. Największe ryzyko niesie zaś ze sobą zakup długu ukraińskiego

Publikacja: 21.11.2009 09:52

Norweskie obligacje najbezpieczniejsze

Foto: GG Parkiet

Szwajcaria i Japonia wypadły w trzecim kwartale z pierwszej dziesiątki państw emitujących najbezpieczniejsze obligacje – wynika z rankingu opracowanego przez firmę badawczą Credit Market Analysis (CMA). Do tej prestiżowej grupy awansowały w ich miejsce Australia i Nowa Zelandia. Zestawienie powstało w oparciu o dane z rynku CDS-ów, czyli swapów zabezpieczających przed bankructwem.

Owe instrumenty finansowe ubezpieczają przed tym, że kredytobiorca lub emitent obligacji nie wywiąże się ze swoich zobowiązań. Sprzedawca instrumentu gwarantuje zaś, że pokryje dług emitenta. W zamian nabywca CDS płaci mu określony procent zobowiązania. Im większe ryzyko niewypłacalności dłużnika, tym więcej nabywca musi płacić sprzedawcy i tym większy jest koszt CDS-u. Opierając się na kosztach CDS-ów można zaś obliczać tzw. skumulowane prawdopodobieństwo bankructwa (CPD).

[srodtytul]Ryzykowne inwestycje[/srodtytul]

Według danych CMA, najbezpieczniejsze obligacje na świecie emituje Norwegia. Koszt jej CDS-ów wynosił na koniec trzeciego kwartału jedynie 16,9 pb. (obecnie 18,6 pb.) Prawdopodobieństwo bankructwa nordyckiego królestwa to tylko 1,5 proc. Niewiele gorsze były Finlandia i USA. W pierwszej dziesiątce znalazły się (oprócz USA, Australii i Nowej Zelandii) jedynie kraje Europy Zachodniej. Wypadnięcie Japonii z tej prestiżowej grupy to wyraz obaw inwestorów o jej gwałtownie rosnący dług publiczny.

Za najbardziej „ryzykowne” obligacje inwestorzy uznają zaś papiery dłużne emitowane przez Ukrainę. Koszt CDS-ów dla pięcioletnich obligacji naszego sąsiada wynosił na koniec trzeciego kwartału aż 1200,7 pb. (obecnie 1556,6 pb). Prawdopodobieństwo bankructwa (w perspektywie pięcioletniej) zaś 53,7 proc. To m.in. skutek sporów władz w Kijowie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (udzielającym krajowi pomocy finansowej), głębokiej recesji i możliwych konfliktów energetycznych z Rosją.

Kolejne miejsca w tym niechlubnym rankingu zajmowały Argentyna i Wenezuela. Spośród państw naszego regionu w pierwszej dziesiątce, oprócz Ukrainy, znalazły się Łotwa, Litwa, Kazachstan i Rosja (14,5 proc.), która weszła w trzecim kwartale do grupy państw najwyższego ryzyka. Z pierwszej dziesiątki wypadły zaś Rumunia i Bułgaria. Polska uplasowała się w środku tabeli, obok Brazylii i Maroka. Ryzyko bankructwa naszego kraju wynosiło na koniec trzeciego kwartału 9,1 proc., koszt CDS-ów zaś 128,9 pb. (obecnie 127,8 pb).

[srodtytul]Większe zaufanie[/srodtytul]

Ryzyko bankructwa kilku państw naszego regionu utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie. Jednakże, od początku roku znacząco się zmniejszyło. W trzecim kwartale najmniej w naszym regionie spadł koszt polskich CDS-ów – „tylko” o 20,7 proc., najbardziej zaś bułgarskich – o 48,8 proc. W zeszłym kwartale malały zresztą koszty CDS-ów wszystkich państw uwzględnionych w rankingu (najwolniej Grecji – jedynie o 3,4 proc.).Zaufanie do długu zarówno państw rozwiniętych, jak i rozwijających się wzrosło w porównaniu z jesienią zeszłego roku. Obligacje dolarowe z rynków wschodzących przyniosły już w 2009 r. (według indeksu JPMorgan EMBI+) 26-proc. stopę zwrotu. Indeks S&P 500 wzrósł w tym czasie o 23 proc.

– Mamy obecnie na świecie do czynienia z bardzo dużą płynnością. Pieniądze starają się znaleźć dla siebie miejsce – twierdzi Edwin Gutierrez, zarządzający funduszem w Aberdeen Asset Management. Ożywienie na rynku obligacji spowodowało, że wiele państw, od lat na nim nieobecnych, chce dokonać dużych emisji długu. Myślą o tym nawet państwa korzystające z pomocy MFW i nie- mające ratingów kredytowych. Sprzedaż euroobligacji (o jeszcze nieustalonej wartości) rozważa np. Białoruś. O emisji 1 mld USD długu myśli Wietnam, a obligacje warte 4 mld USD może sprzedać Angola.

Gospodarka światowa
USA podjęły decyzję w sprawie ograniczeń na sprzedaż chipów. Uderzały w Polskę
Gospodarka światowa
Inflacja niższa od prognoz, a wojny handlowe będą dawać jej mniej paliwa
Gospodarka światowa
Amerykańska inflacja znów niższa od prognoz
Gospodarka światowa
USA i Chiny obniżą cła o 115 punktów procentowych
Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie
Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?