Stopy na Węgrzech znowu w dół

Budapeszteński bank centralny nadal rozluźnia politykę monetarną. Skłania go do tego stabilizacja na rynku walutowym oraz przedłużająca się recesja

Publikacja: 24.11.2009 07:34

Stopy na Węgrzech znowu w dół

Foto: GG Parkiet

Węgierski bank centralny obniżył główną stopę procentową z 7 proc. do 6,5 proc., najniższego poziomu od trzech lat.

[srodtytul]Miejsce dla dalszych obniżek [/srodtytul]

Analitycy uważają, że poniedziałkowe cięcie stóp nie było w tym roku ostatnie. – Obecna sytuacja na rynku ciągle daje możliwość kontynuowania rozluźniania polityki monetarnej, bez dużych zagrożeń dla stabilności finansowej – napisali Gyorgy Barta i Sandor Jobbagy, ekonomiści z banku Intesa Sanpaolo.

Zachowanie węgierskiego banku centralnego kontrastuje z działaniami takich samych instytucji z Polski i Czech. NBP od czerwca utrzymuje główną stopę na poziomie 3,5 proc. i według średniej prognoz analityków prawdopodobnie jej nie zmieni w listopadzie. Główna stopa Czeskiego Narodowego Banku jest zaś od sierpnia na rekordowo niskim poziomie 1,25 proc. i zdaniem większości analityków nie zostanie ona zmieniona jeszcze przez kilka miesięcy.

Sytuacja gospodarcza tych trzech krajów różni się jednak znacząco. O ile Polska nie wpadła w recesję, a Czechy z recesji wychodzą, to Węgry nadal są dotknięte największym załamaniem gospodarczym od czasu upadku komunizmu.

[srodtytul]Wciąż kiepskie dane[/srodtytul]

Węgierski PKB spadł w trzecim kwartale o 7,2 proc. w skali rocznej. To niewielka zmiana. W drugim kwartale spadek wyniósł bowiem 7,5 proc. Ogółem, według prognoz rządu w Budapeszcie, gospodarka może się skurczyć w tym roku o 6,7 proc. Wzrost gospodarczy może powrócić dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.

Recesji nie łagodzą działania lewicowego rządu, który w ramach naprawy finansów publicznych podwyższa podatki oraz zmniejsza wydatki budżetowe. To oczywiście dusi i tak już mocno ograniczony popyt wewnętrzny.

Sprzedaż detaliczna zmniejsza się na Węgrzech już od 32 miesięcy. We wrześniu spadła o 7,3 proc., najbardziej odkąd w 1998 r. zaczęto prowadzić statystyki na ten temat. To m.in. skutek podwyżki VAT. O wciąż kiepskiej sytuacji gospodarczej kraju świadczą również dane sondażowe. Indeks GKI mierzący nastroje węgierskich konsumentów spadł w listopadzie do minus 27,5 pkt z minus 26,8 pkt w październiku. – Znacząco wzrósł wśród ludności niepokój co do bezrobocia – głosił komunikat instytutu GKI.

Gospodarka światowa
USA podjęły decyzję w sprawie ograniczeń na sprzedaż chipów. Uderzały w Polskę
Gospodarka światowa
Inflacja niższa od prognoz, a wojny handlowe będą dawać jej mniej paliwa
Gospodarka światowa
Amerykańska inflacja znów niższa od prognoz
Gospodarka światowa
USA i Chiny obniżą cła o 115 punktów procentowych
Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie
Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?