Obecnie obwiązującym terminem jest dla Litwy 2012 r., a dla Malty 2011 r. Komisja nie zamierza jednak dać więcej czasu na obniżenie deficytu Węgrom (termin upływa w 2011 r.) oraz Łotwie (2012 r.).
„Malta, Litwa, Węgry i Łotwa podjęły odpowiednie działania na rzecz obniżenia deficytów. Jednakże pogorszenie się sytuacji gospodarczej Litwy i Malty uzasadnia przedłużenie im terminów o rok” – napisał Joaquin Almunia, unijny komisarz do spraw gospodarczych i walutowych. Litwa przeżyła w zeszłym roku najgorszą recesję od czasu odzyskania niepodległości. W trzecim kwartale jej PKB spadł aż o 14,2 proc. Litewski deficyt budżetowy może wynieść w tym roku 9,2 proc. PKB.Komisja uznała również, że Węgry i Łotwa na tyle dobrze radzą sobie z porządkowaniem finansów publicznych, że przesuwanie im terminu nie byłoby uzasadnione.
Rządy obydwu krajów musiały w 2008 r. skorzystać z międzynarodowej pomocy finansowej. Warunkami przyznania im wsparcia przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy było przygotowanie programów oszczędności budżetowych. W ich wyniku Węgry mogą zmniejszyć w tym roku deficyt budżetowy do 3,8 proc. PKB, z 3,9 proc. PKB w 2009 r. Łotewski deficyt budżetowy zaś, mimo głębokiej recesji (spadek PKB o 19 proc. w trzecim kwartale), był w zeszłym roku, według wstępnych szacunków, mniejszy niż 10 proc. PKB.
Rekomendacje Komisji dotyczące przedłużenia terminu Litwie i Malcie, by weszły w życie, muszą zostać przejęte na najbliższym posiedzeniu Ecofinu (rady unijnych ministrów finansów). Terminy te zostały wyznaczone w ramach procedury nadmiernego deficytu, którą objętych jest obecnie 20 państw UE, w tym Polska.