Produkcja idzie pełną parą

Ostateczny odczyt PMI dla przemysłu strefy euro wskazuje, że sektor ten dobrze zaczął 2010 r.

Publikacja: 02.02.2010 00:32

Produkcja idzie pełną parą

Foto: GG Parkiet

Ożywienie zarówno w produkcji, jak i zamówieniach, które zaczęło się pod koniec III kw. ub.r., w styczniu nabrało tempa. Okazało się też większe niż pierwotnie szacowano.

PMI dla produkcji przemysłowej w strefie euro wyniósł w styczniu 52,4 pkt. To najwyższy poziom od dwóch lat. Indeks rósł w każdym miesiącu od lutego ub.r., kiedy miał rekordowo niski poziom, a od sześciu miesięcy przekracza barierę 50 pkt, co oznacza, że produkcja przemysłowa w tym rejonie rośnie.

Strefa euro nie jest jednak pod tym względem jednolita. Przemysł rozwijał się i to szybciej niż w grudniu w Niemczech, Francji, Włoszech, Austrii i Holandii. Natomiast w Hiszpanii, Grecji i Irlandii produkcja nadal spadała, i to coraz szybciej.

W całej strefie euro największy od czerwca 2007 r. był wzrost zamówień w przemyśle. Początek roku wskazuje też jednak na dalsze pogorszenie na rynku pracy. Zatrudnienie w przemyśle tego regionu kurczy się nieprzerwanie od 20 miesięcy, przy czym w styczniu spadło bardziej niż w grudniu.

Jeszcze szybciej przemysł rozwijał się w styczniu w Wielkiej Brytanii. PMI wyniósł tam 56,7 pkt, najwięcej od października 1994 r. To już niemal chińskie tempo. PMI obliczany przez HSBC wyniósł w styczniu dla Chin 57,4 pkt.

Jeszcze lepiej warunki działalności w swoim przemyśle ocenili Amerykanie. Indeks produkcji obliczany przez Institute for Supply Management wzrósł w styczniu do 58,4 pkt z 54,9 w grudniu. Mediana prognoz 67 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga to 55,5 pkt. Przy czym żaden z nich nie spodziewał się więcej niż 58 pkt.

[ramka][b]W USA rosną wydatki konsumpcyjne[/b]

Wydatki amerykańskich konsumentów wzrosły w grudniu po raz trzeci z rzędu, co zapowiada, że w najbliższych miesiącach ta największa część tamtejszej gospodarki będzie miała większy udział we wzroście produktu krajowego brutto. Wydatki wzrosły o 0,2 proc., czyli mniej, niż prognozowano, natomiast ich zwyżka w listopadzie o 0,7 proc. okazała się większa od wcześniej szacowanej – poinformował w Waszyngtonie Departament Handlu. Dochody Amerykanów wzrosły o 0,4 proc., bardziej, niż przewidywali ekonomiści. Amerykanie wprawdzie wydali w minionym sezonie na świąteczne zakupy więcej niż w poprzednim roku, ale kluczowe znaczenie dla dalszego i szybszego wzrostu wydatków ma sytuacja na rynku pracy.[/ramka]

Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie
Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu