Pozwoli to tej instytucji międzynarodowej zwiększyć wielkość pożyczek krajom, które mogą potrzebować jego pomocy. Decyzję podjęła najwyższa instancja tej instytucji, rada dyrektorów, w rok po zobowiązaniu się przez kraje bogate i rozwijające się z G20 o potrojeniu zasobów MFW do 750 mld dolarów.
Zupełnym zbiegiem okoliczności było to, że MFW ogłosił swą decyzję nazajutrz po osiągnięciu przez europejskich przywódców porozumienia o warunkach pomocy finansowej Grecji, przeżywającej ciężki kryzys budżetowy, a kwora mole wystąpić do MFW o pożyczkę.
Podwyższenie zasobów Funduszu pochodzi ze zwiększenia możliwości tzw. nowych umów pożyczkowych. Na ich podstawie 39 krajów członkowskich może zasilić MFW środkami ponad ich zwykle wpłaty (quote-parts) w kapitał Funduszu. Wszystkie 186 krajów członkowskich mają obowiązek wpłacenia swych udziałów w kapitał MFW.
Fundusz podpisał już z 17 krajami, w tym z 11 z Unii Europejskiej, porozumienia pozwalające uzyskać od nich w każdej chwili do 248 mld dolarów w postaci pożyczki albo w zamian za sprzedaż swych obligacji.
Rozwijanie i rozszerzanie ‚„nowych umów pożyczkowych” stwarza bardzo solidną wielostronną bazę dla działań Funduszu w przewidywaniu i rozwiązywaniu kryzysów, jest zasadniczym elementem zwiększania jego zasobów pochodzących z samych tylko składek — stwierdził szef MFW, Dominique Strauss-Kahn.