Wynik Alcoa rozczarował

Największy amerykański producent aluminium, spółka Alcoa, zakończyła I kwartał 2010 r. przychodami mniejszymi niż prognozowano.

Publikacja: 14.04.2010 08:56

Zdaniem inwestorów i analityków może to dowodzić, że ożywienie gospodarki po najgorszej recesji od lat 30. ubiegłego wieku, wcale nie jest takie mocne, jak oczekiwano.

Alcoa, której wyniki rzeczywiście mogą odzwierciedlać kondycję amerykańskiej gospodarki, bo swoje wyroby sprzedaje zarówno producentom puszek do napojów, jak i samolotów, w minionym kwartale miała 4,89 mld USD przychodów. Analitycy się spodziewali, że wyniosły one 5,23 mld USD.

Przychody Alcoa były o 18 proc. większe niż w I kwartale 2009 r., ale cena aluminium wzrosła w tym okresie o 57 proc. Spółka sprzedała mniej aluminium do produkcji puszek, turbin gazowych, ale przede wszystkim zakupy ograniczyły firmy budujące obiekty komercyjne.

Alcoa jest zwyczajowo pierwszą amerykańską spółką, która publikuje raporty kwartalne. Kurs jej akcji spadł na otwarciu giełdy we Frankfurcie o 4,4 proc., najbardziej od dwóch miesięcy, a na NYSE o 1,8 proc. Od początku akcje producenta aluminium staniały o blisko 10 proc., po wzroście ich kursu o 43 proc. w 2009 r. UBS obniżył swoją rekomendację dla papierów Alcoa do „neutralnej” z „kupuj”.

Klaus Kleinfeld, prezes Alcoa, przewiduje, że w tym roku amerykańska gospodarka „poprawi się jedynie nieznacznie”. John Stephenson z First Asset Investment Management w Toronto, który zarządza aktywami wartymi 1,65 mld USD, w tym akcjami Alcoa, uważa, że „o ile gospodarka wydaje się rozwijać, to tempo ożywienia nie jest tak silne jak oczekiwano”.

Wątpliwości co do kondycji amerykańskiej gospodarki dzień wcześniej ogłosiło też National Bureau of Economic Research (NBER). Uznało ono, że „wiele wskaźników na jeszcze dość wstępny charakter i w najbliższych miesiącach mogą się zmienić”. W tej sytuacji nie można jeszcze ogłosić końca recesji w USA. Taka opinia też niewątpliwie źle wpłynęła na nastroje inwestorów.

Alcoa miniony kwartał zakończyła stratą netto w wysokości 201 mln USD, w porównaniu z 497 mln USD w takim samym okresie 2009 r. Analitycy spodziewają się wzrostu zysku amerykańskich spółek w I kwartale o 30 proc.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos