Peter Diamond, Dale Mortensen i Christophera Pissarides — dwóch Amerykanów i Brytyjczyk cypryjskiego pochodzenia zostało nagrodzonych tegorocznym Noblem Ekonomicznym. Wszyscy trzej zajmują się ekonomią pracy, w tym również kosztami związanymi z jej poszukiwaniem i podjęciem zatrudnienia.
Wszyscy trzej tegoroczni nobliści od lat zajmowali się wyjaśnieniem w jaki sposób regulacje i polityka wpływają na bezrobocie, wakaty w firmach oraz zarobki. Żaden z trójki laureatów nie znajdował się na listach potencjalnych laureatów tegorocznego „ekonomicznego Nobla”.
[b]Peter Arthur Diamond[/b] jest amerykańskim ekonomistą, który od lat analizuje system świadczeń społecznych w USA oraz zajmuje się ich porównaniem z systemami w innych krajach, np w Chinach. We wnioskach ze swoich badań wielokrotnie proponował najróżniejsze zmiany dostosowań w polityce społecznej. Jest absolwentem Uniwersytetu Yale, doktorat robił w 1963 roku na Massachusetts Institute of Technology (MIT). W latach 1964-65 pracował na kalifornijskim uniwersytecie Berkeley, potem przeszedł do MIT. Pełny tytuł profesora otrzymał w 1970, a w latach 1985-86 był prodziekanem Wydziału Ekonomicznego na MIT. Dzisiaj jest członkiem wszystkich najważniejszych i najbardziej prestiżowych organizacji ekonomicznych w USA. Wielokrotnie był nagrodzony za osiągnięcia w pracach badawczych. Autor publikacji dotyczących systemów opieki społecznej, w tym „Jak uratować świadczenia społeczne”, książki napisanej wspólnie z Peterem R. Orszagiem, byłym dyrektorem ds zarządzania i budżetu prezydenta USA Baracka Obamy. Prezydent chciał również, aby Diamond zajął jeden z trzech wakatów w zarządzie Rezerwy Federalnej, ale jego kandydatura została odrzucona przez Senat USA. Studentem Diamonda był między innymi dzisiejszy prezes Fedu, Ben Bernanke.
W swoich pracach badawczych oprócz rynku pracy, Diamond zajmował się również zadłużeniem państwa i akumulacją kapitału, rynkami kapitałowymi i podziałem ryzyka, oraz optymalnym opodatkowaniem.
[b]Dale T. Mortensen [/b]jest profesorem ekonomii z Northwestern University w Chicago. Wcześniej studiował ekonomię na Willamette University, doktoryzował się na wydziale ekonomicznym na Carnegie Mellon University. Na Northwestern jest od 1965 roku. Jego badania poświęcone są przede wszystkim kosztom, jakie ponoszą osoby poszukujące pracy, ale również makroekonomii oraz teorii makroekonomicznej. jego najbardziej znaną pracą jest napisana wspólnie z tegorocznym „współnoblistą” Christopherem A. Pissaridesem „ Kreacja miejsc pracy i ich niszczenie w teorii bezrobocia” opublikowana w 1994 roku w „Review of Economic Studies”