Rząd premiera Władimira Putina zatwierdził plan sprzedaży aktywów w około dziewięciuset spółkach, wśród których znajdą się między innymi dwa największe rosyjskie banki – Sbierbank i VTB Group.
Część przychodów z tej prywatyzacji rząd wykorzysta do zmniejszenia deficytu budżetowego do 1,8 bln rubli w przyszłym roku, czyli do 3,6 proc. PKB, z szacowanych ten rok 5,3 proc. PKB. W ubiegłym roku deficyt ten sięgnął 5,9 proc. i był pierwszym od dziesięciu lat, bo produkt krajowy brutto odnotował rekordowy spadek. Premier Putin na początku października zapowiedział, że Rosja zrównoważy swój budżet do 2015 roku. Program prywatyzacyjny wymaga w Rosji akceptacji prezydenta.
– Jeśli prezydent zatwierdzi ten plan, to skonkretyzujemy go na działania poszczególnych resortów w celu natychmiastowego wdrożenia – powiedział pierwszy wicepremier Igor Szuwałow. Dodał, że jeśli chodzi o największy rosyjski bank Sbierbank, to rząd zamierza zmniejszyć swój udział w nim do kontrolnego pakietu w latach 2011 – 2014.
W drugim co do wielkości banku VTB Group, rząd będzie „starał się sfinalizować” sprzedaż 10 proc. akcji jeszcze w tym roku. Kolejne 10 proc. miałoby być sprywatyzowane w przyszłym roku, a dalsze 10 do 15 proc. w 2012 r.
W ciągu trzech najbliższych lat rząd gotów jest, według Szuwałowa, „przedyskutować możliwość” zredukowania udziału państwa do poziomu niższego od pakietu kontrolnego wynoszącego 50 proc. plus jedna akcja. Eksperci przewidują, że tak duża prywatyzacja może w średnim terminie umocnić rubla.