Strefa euro nie może wydobyć się z recesji

Sprzedaż branży usługowej i przemysłu strefy euro spadła w kwietniu po raz 15. z rzędu, a w marcu zmniejszyła się sprzedaż detaliczna.

Publikacja: 07.05.2013 06:00

Strefa euro nie może wydobyć się z recesji

Foto: GG Parkiet

Łączny wskaźnik aktywności w usługach i w przemyśle strefy euro, obliczany przez londyńską firmę Markit Economics, wzrósł w kwietniu do 46,9 pkt z 46,5 pkt w marcu. Okazał się też wyżej od prognozowanych 23 kwietnia 46,5 pkt, ale wciąż jest poniżej bariery 50 pkt, co oznacza kurczenie się badanej branży.

PMI dla sektora usługowego wzrósł w kwietniu do 47 pkt z 46,4 w marcu. Ale przemysłowy PMI opublikowany 2 maja pokazał, że w tej branży koniunktura w kwietniu pogorszyła się już po raz 21 z rzędu i wskaźnik ten spadł do 46,7 pkt z 46,8 pkt w marcu.

Zaczęły słabnąć również Niemcy

We wszystkich czterech największych gospodarkach strefy euro w kwietniu spadła zarówno produkcja przemysłowa, jak i sprzedaż firm usługowych, ale tempo tego spadku we Francji i Włoszech słabło. Natomiast po raz pierwszy od listopada w strefie spadkowej znalazły się również Niemcy.

PMI dla sektora usługowego spadł tam do 49,6 pkt z 50 pkt w marcu, a łączny wskaźnik z uwzględnieniem przemysłu wyniósł 49,2 pkt w porównaniu z 50,6 pkt w marcu i jest to jego najniższy poziom od pięciu miesięcy.

Najbardziej pogorszyła się koniunktura w transporcie, który zazwyczaj dobrze odzwierciedla sytuację w całej gospodarce. O tym, że nie są to sezonowe czy przejściowe kłopoty, świadczy też utrzymujący się w Niemczech od dwóch miesięcy spadek liczby nowych firm. Niemieckie przedsiębiorstwa odnotowały też największy od pięciu miesięcy spadek zamówień, aczkolwiek wciąż był on mniejszy niż we Francji, Włoszech i w Hiszpanii.

Wydaje się, że rynki finansowe zdołały przetrwać kryzys zadłużeniowy, ale czołowe wskaźniki gospodarcze znowu spadają. Oznacza to, że w przeciwieństwie do oczekiwań analityków, gospodarka nie zdołała na wiosnę wydobyć się z recesji – powiedział Joerg Kraemer, główny ekonomista we frankfurckim biurze Commerzbanku. A Chris Williamson z firmy Markit zwraca uwagę, że początek II kw. wskazuje na pogorszenie koniunktury w strefie euro.

Marny był też koniec poprzedniego kwartału, bo sprzedaż detaliczna w marcu była mniejsza o 0,1 proc. po spadku o 0,2 proc. w lutym.

Chiny rosną, ale coraz wolniej

Łączny PMI obliczany przez HSBC dla chińskiego przemysłu i usług wskazuje, że oba te sektory rozwijały się w kwietniu i był to ósmy z rzędu miesiąc ich wzrostu, ale też tempo tego wzrostu coraz wyraźniej słabnie i w kwietniu było najwolniejsze od października ub.r. PMI wyniósł 51,5 pkt w porównaniu z 53,5 pkt w marcu, przy czym wskaźnik ten dla usług spadł do 51,1 z 54,3 pkt w marcu.

[email protected]

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?