Słowenia podniesie podatki i sprzeda państwowe firmy

Rząd Słowenii zapowiedział podniesienie stawek VAT i sprzedaż państwowych przedsiębiorstw, w tym banku, przewoźnika lotniczego i największej spółki telekomunikacyjnej.

Publikacja: 11.05.2013 06:00

Tak zdobyte środki mają umożliwić Słowenii uniknięcie międzynarodowej pomocy.

Niegdyś najbardziej kwitnąca jugosłowiańska republika, teraz nie może wydobyć się z recesji i nie jest w stanie skutecznie wesprzeć systemu bankowego uginającego się pod ciężarem złych kredytów.

Udany przetarg obligacji, na którym Ministerstwo Finansów w minionym tygodniu pozyskało 3,5 mld euro, jedynie oddalił naciski na rząd w Lublanie, które wzmogły się po gorączkowej akcji ratunkowej dla Cypru, innego europejskiego kraju mającego kłopot z bankami. Przy czym koszty pomocy dla Słowenii musiałyby być o wiele większe.

W tej sytuacji rząd zapowiedział podniesienie podstawowej stawki VAT do 22 proc. z obecnych 20 proc., a także sprzedaż około 15 państwowych przedsiębiorstw. Na tej liście znalazły się między innymi Telekom Slovenije, Adria Airways i Nova Kreditna Banka Maribor. Zapowiedziano też negocjacje ze związkami zawodowymi sektora publicznego na temat redukcji płac. Rząd nie ujawnił, jakich wpływów spodziewa się z tych operacji.

Pozyskane w ten sposób pieniądze mają być przeznaczone na wzmocnienie szwankującego sektora bankowego zdominowanego przez trzy państwowe spółki. Łącznie mają one w złych kredytach około 7 mld euro, co stanowi jedną piątą słoweńskiego PKB.

Na razie rząd nie przewiduje nałożenia specjalnego kryzysowego podatku w wysokości od 0,5 proc. do 5 proc. na wszystkie dochody, ale ostrzegł, że wróci do tego pomysłu, jeśli nie uda się planowana prywatyzacja lub wpływy z niej będą niewystarczające. Bezpośrednio i pośrednio rząd kontroluje około 60 proc. słoweńskiej gospodarki, bo prywatyzacja przebiegała tam wolniej niż w innych krajach.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?