Reklama

Z CERN do Goldman Sachs

Goldman Sachs postanowił wzorem innych banków inwestycyjnych zatrudnić naukowców z CERN. Coraz częściej fizycy zamieniają karierę naukową na pracę w branży finansowej

Publikacja: 06.06.2013 12:01

W ubiegłym tygodniu Ryan Buckingham, fizyk z dyplomem z Oksford, pracę w zespole Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN), zamienił na stanowisko w banku inwestycyjnym.

Według Anne Richards, kierownika ds. inwestycji w Aberdeen Asset Management, nie jest to decyzja niezwykła. Richards również pracowała w CERN, ale podczas studiów we francuskiej szkole biznesu INSEAD,  zakochała się w rynkach finansowych.

- Bardzo wierzymy w ludzi nauki - powiedziała CNBC. – Umiejętności potrzebne  w inżynierii ułatwiają karierę w finansach – dodała.

Richards sądzi, że istnieją dwa rodzaje naukowców, którzy decydują się na zmianę kariery. Jedna grupa to ci którzy zajmują się analizą ilościową, a druga to naukowcy, którzy wolą rozwiązywanie problemów.

Instytut Fizyki (IoP) prześledził karierę brytyjskich fizyków przez cztery lata od ukończenia uczelni.

Reklama
Reklama

- 16 procent osób, które podjęły pracę zdecydowały się na pracę w finansach - powiedziała Stephanie Richardson, kierownik wydziału rozwoju członków w IoP. - Prowadzimy również program rozwoju kariery dla fizyków, a Bank Anglii jest najważniejszym pracodawcą zatrudniającym młodych fizyków – dodała.

Mieszcząca się w Genewie Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN jest największym na świecie laboratorium fizyki wysokich energii. To tu zbudowano Wielki Zderzacz Hadronów. Do największych osiągnięć CERN należy m.in. odkrycie prądów neutralnych czy wynalezienie stron www. Istniejący od 1954 r. ośrodek badawczy był pierwszą wspólną europejską inicjatywą, która stała się wzorem współpracy międzynarodowej. Do CERN należy dziś 20 europejskich państw.

Lloyd Blankfein, prezes Goldman Sachs, uważa, że  doświadczenie w innych dziedzinach przydaje się w pracy w branży finansowej. – Prawnicy, inżynierowie, księgowi świetnie radzą sobie w finansach.  To ludzie, którzy przykładają ogromną wagę do faktów - stwierdził Blankfein.

Gospodarka światowa
Brytyjski PKB wzrósł o 1,3 proc. w 2025 roku
Gospodarka światowa
Sezon wyników firm jak na razie dobry, ale inwestorzy są dalecy od euforii
Gospodarka światowa
Amerykański rynek pracy pozytywnie zaskoczył
Gospodarka światowa
Rekord w Tokio po zwycięstwie wyborczym Takaichi
Gospodarka światowa
Modi stał się znów wielkim rozgrywającym
Gospodarka światowa
Gdy zachodni przywódcy lepiej postrzegają Pekin...
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama