Oficjalny wskaźnik PMI obliczany przez chiński urząd statystyczny i Federację Logistyki i Zakupów osiągnął wartość 51,4 pkt, taki sam jak w październiku, co oznaczy, że utrzymał się na poziomie najwyższym od 18 miesięcy. Średnia oczekiwań ekonomistów wynosiła 51,1 pkt.
Stabilizacja tempa ekspansji przemysłu drugiej gospodarki świata może ułatwić premierowi Li Keqiangowi przeprowadzenie planowanych reform. Wprawdzie tempo inwestowania przyspieszyło, a sprzedaż detaliczna w tym roku wzrosła o 13 proc., ale Chiny borykają się z takimi problemami jak nadmiar mocy wytwórczych w przemyśle, zbyt duże zadłużenie firm i słabszy popyt na eksport.
- To dobra wiadomość dla kształtujących politykę państwa, gdyż oczekiwane spowolnienie wzrostu wydaje się łagodne - ocenia najnowsze dane Shen Jianguang, ekonomista japońskiego Mizuho Securities Asia. Teraz, jak dodaje, kiedy politycy mogą mieć pewność, że wzrost PKB utrzyma się na poziomie powyżej 7,5 proc. ich uwaga skoncentruje się na reformach.
Ekonomiści prognozują, że w 2014 r. tempo wzrostu PKB osłabnie do 7,2 proc. z 7,6 proc. w obecnym, wynika z szacunków ekonomistów uczestniczących w listopadowej ankiecie Bloomberg News.
W listopadzie PMI dla dużych firm wzrósł do 52,,4 pkt z 52 pkt w październiku i był na najwyższym poziomie od 19 miesięcy. Wskaźnik dla małych firm obniżył się natomiast z 48,5 pkt do 48,3 pkt.