Akcje już są najlepsze, ale Wielka rotacja rozkręci się, kiedy ruszy Europa

Wielka rotacja, czyli odchodzenie inwestorów z rynków obligacji ku akcjom dopiero się rozkręca i będzie jednym z ważniejszych tematów inwestycyjnych w przyszłym roku, twierdzą stratedzy.

Aktualizacja: 11.02.2017 09:12 Publikacja: 21.11.2013 14:53

Wielka rotacja rozkręci się jak ruszy Europa

Wielka rotacja rozkręci się jak ruszy Europa

Foto: Bloomberg

Akcje, których kursy podbija pobudzanie koniunktury przez banki centralne i poprawa sytuacji gospodarczej w skali globalnej, są najlepszą klasą aktywów w tym roku. Indeksy amerykańskich akcji osiągają rekordowe poziomy, co niektórym już kojarzy się ze spekulacyjną bańką. Japoński Nikkei 225 ma w tym roku na plusie 45 proc.

Z kolei obligacje rządowe  są w niełasce, a ich rentowności poszły w górę, gdyż inwestorzy przygotowują się do ograniczania programu skupu papierów dłużnych z rynku przez amerykańską Rezerwę Federalną.

- Wielka rotacja wystartowała i jeśli spojrzy się na Stany Zjednoczone, to mieliśmy w tym roku rekordowe umorzenia w funduszach obligacji, a kiedy pojawiły się obawy, że Fed ograniczy skup obligacji jeszcze więcej inwestorów  przestawiło się na akcje - przekonuje Beat Wittmann, szef TPG Asset Management, firmy zarządzającej aktywami o wartości około 10 miliardów dolarów. Jego zdaniem wielka rotacja jeszcze nie ruszyła w Europie, a stanie się to w przyszłym roku, co z wraz z kontynuacją tego procesu w Stanach Zjednoczonych spowoduje, że będzie wiodącym tematem w dyskusjach inwestorów.

- Bliska końcówka roku powoduje, że warto zagrać pod wielką rotację - uważa Vishnu Varathan, ekonomista Mizuho Corp Bank. Jego zdaniem gołębie postrzeganie Janet Yellen, ubiegającej się o fotel szefa Rezerwy Federalnej,  powinno sprzyjać  rajdowi na rynkach akcji.

Stratedzy rynku akcji z Bank of America Merrill Lynch ujawnili, że dwie trzecie spośród 272 uczestników przeprowadzonego przez nich sondażu w ubiegłym tygodniu w Azji uznało, że akcje będą najlepszą klasą aktywów w 2014 r. „Klienci są absolutnymi niedźwiedziami w przypadku obligacji i surowców, gdyż tylko 2 proc. z nich uznało je za najlepsze do trzymania w przyszłym roku", napisali w raporcie eksperci Bank of America Merrill Lynch.

Analitycy jednocześnie zastrzegają, że niedźwiedzia perspektywa  dla obligacji wcale nie oznacza prawdopodobieństwa dalszego wzrostu rentowności papierów dłużnych, gdyż utrzyma się popyt na nie ze strony inwestorów instytucjonalnych, takich jak fundusze emerytalne. Odchodzenie od obligacji prawdopodobnie będzie procesem powolnym,  prognozuje TPG Asset Management.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.