Fed: na co patrzą supereksperci

Wszyscy inni już się wypowiadali na temat tego, kiedy Fed zacznie podnosić koszt kredytu. Teraz pora na szczególnie wybitnych przedstawicieli zawodowych wróżbitów.

Aktualizacja: 28.10.2015 11:05 Publikacja: 28.10.2015 10:23

Fed: na co patrzą supereksperci

Foto: Bloomberg

Superprogności. Tak tę grupę określił Philip Tetlock, analityk, który wyrobił sobie renomę  dziesięć lat temu dowodząc, że prawie każdy opracowujący prognozy popełnia błąd. Kluczowy jest tu wyraz „prawie". W swojej najnowszej książce Tetlock  dowodzi, iż istnieje nieliczna grupa ekspertów potrafiących naprawdę przewidzieć przyszłość.

A więc , co oni powiadają o polityce Fedu? Według tej grupy, którą Tetlock prezentuje jako koncentrującą się na  umocowanych w historii „ przypadkach bazowych" zanim pod lupę weźmie szczegóły , pierwszej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych od 2006 roku prawdopodobnie nie należy oczekiwać w tym roku.

- Oni twierdzą, że podwyżka jest bardziej prawdopodobna po styczniu - wskazuje Warren Hatch, główny strateg inwestycyjny Catalpa  Capital Advisors, jeden z przedstawicieli tych superekspertów. Osobiście uważa on, że rynki nie doceniają możliwości podwyżki już w grudniu tego roku, ale, jak twierdzi „ufa w mądrośc  "kolegów z tego elitarnego kręgu superprognostów.

Po pierwszym roku „turnieju prognoz" zorganizowanego przezTtetlocka, 59 osoób spośród . 2800 wyróżniło się wyjątkową precyzją przewidywań. Wyniki tej grupy okazały się o 60 proc. lepsze od reszty w czwartym roku . Tetlock zastrzega, że ci eksperci nie są bynajmniej geniuszami, a ich umiejętności może przyswoić każdy.

- To strefa umiarkowania, umiarkowany dystans czasowy w którym możliwe jest uprawianie probabilistycznej  antycypacji - przekonuje Tetlock, współautor  ksiązki „Superforecasting: The Art.&Science of Prediction" (Superprognozowanie: Sztuka i nauka przewidywania)."

Na czym polega sekret? Trzeba zacząć od spojrzenia z zewnątrz, instruuje Hatch zapytany jakby spróbował  sformułować prognozę przyszłego ruchu Fedu.  Twierdzi, że eksperci nadmiernie zajmują się szczegółami, takimi jak co przewiduje rynek kontraktów terminowych, co pokazują ostatnie statystyki odnośnie do zatrudnienia i co mówią przedstawiciele banku centralnego.

Supereksperci patrzą szerzej, tłumaczy Tetlock.  Badają w jakich okolicznościach w przeszłości Fed zaczynał cykl zaostrzania polityki pieniężnej. Jak to robiły inne banki centralne. To pozwala na sformułowanie scenariusza bazowego. Potem sięgają po szczegóły ale bez przesadnego reagowania na bieżące informacje.

W interesującym nas przypadku wyszło, że Fed może podnieść stopy po styczniu 2016 roku., co jest zbieżne z tym są mówią traderzy z rynku kontraktów terminowych. Jest 5-proc. prawdopodobieństwo, że koszt kredytu  Pojdzie w górę w marcu. Superprognosta byłby raczej skłonny  określić je na 49 - proc. bądź inne. Tetlock zapewnia, że przewidywania superekspertów są bardziej precyzyjne, gdyż są oni  mniej podatni na reakcje instynktowne.

Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale