Z Chin odpłynęło rekordowe bilion dolarów

Kursy chińskich spółek zjechały we wtorek do najniższego poziomu od 13 miesięcy na skutek obaw, że odpływ kapitału za granicę jeszcze bardziej przyspieszy.

Publikacja: 26.01.2016 09:36

Z Chin odpłynęło rekordowe bilion dolarów

Foto: Bloomberg

Pieniądze uciekają za granicę w sytuacji kiedy tempo rozwoju gospodarczego słabnie , a niektórzy spośród czołowych prognostów spodziewają się dalszych spadków indeksów giełdowych.

W Szanghaju tamtejszy wskaźnik Shanghai Composite stracił dzisiaj 6,4 proc. zmierzając do najgorszego zamknięcia handlu od grudnia 2014 roku przy kurczących się obrotach. Były one  31 proc. poniżej 30- dniowej średniej.  Najsłabiej spisywały się spółki przemysłowe i technologiczne. W Hongkongu Hang Seng China Enterprises obejmujący spółki z Chin kontynentalnych  spadł o 3,4  proc.

Huang Weimin, który w 2015 roku na kontraktach indeksowych zarobił ponad 6200 proc. przewiduje, że parkiet w Szanghaju w pierwszym półroczu obsunie się o kolejne 15 proc. Głównymi przyczynami, według niego, mają  być hamujące  tempo PKB oraz  osłabiający się juan stymulujące odpływ kapitału. W grudniu  nastąpiło nasilenie tego zjawiska a w 2015 za granicę wypłynęło rekordowe biilion dolarów, ponad siedem razy więcej niż w 2014, wskazują dane Bloomberg Intelligence.

- Presja na odpływ kapitału i dewaluację juana wciąż jest dość silna - wskazuje Dai Ming, zarządzający w Hengsheng Asset Management, który pozbywa  się akcji z portfela. W gospodarce, jego zdaniem, nie widać sygnałów odbicia, dlatego pierwsze dwa kwartały będą pełne wyzwań.

Shanghai Composite od czerwca 2015 roku stracił ponad 40 proc.czemu towarzyszył spadek aktywności gospodarczej, i może być podobnie  jak  podczas światowego kryzysu finansowego, kiedy od szczytu notowań jego wartość zmniejszyła się o dwie trzecie  w ciągu roku.

Michael Every, szef działu analiz finansowych w Rabobank Group w Hongkongu, przewiduje, iż wskaźnik ten w tym roku spadnie do 2500 pkt a dopiero później nastąpi odbicie. Oznacza to, że od poniedziałkowego zamknięcia   według niego spadek wyniesie  jeszcze 15 proc.

Thomas Schroeder, dyrektor  zarządzający Chart Partners Group, który w październiku  twierdził, że odbicie na chińskich giełdach będzie krótkotrwałe, teraz wieszczy spadek Shanghai Composite do 2400 pkt. Dzisiaj wartość tego wskaźnika wynosi blisko 2750 pkt.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos