Goldman Sachs: w Chinach nadal zbyt drogo

Od połowy stycznia chińskie akcje znajdują się bessie. „To nic nie zmienia, rynek nadal jest przewartościowany” - przekonuje Ha Jiming, wiceprezes chińskiego oddziału Goldman Sachs Private Wealth Management.

Publikacja: 26.01.2016 16:17

Goldman Sachs: w Chinach nadal zbyt drogo

Foto: Bloomberg

Potężna przecena, która przetacza się przez chińską giełdę, uatrakcyjniła wyceny mnożnikowe. Shanghai Composite jest wyceniany na poziomie 11,4 – krotności prognozowanych zysków tworzących go spółek. Z punktu widzenia historycznych wycen, można nawet mówić o niedowartościowaniu. Długoterminowa średnia wynosi bowiem 14,4.

Ha Jiming, wiceprezes chińskiego oddziału Goldman Sachs Private Wealth Management, mówi że taka interpretacja to zbytnie uproszczenie.

- Kiedy zerkniemy na fundamenty gospodarcze Chin oraz kierunek przepływu globalnego kapitału, to należy uznać aktualne wyceny są nadal wyśrubowane – uważa.

- Proszę porównać sytuację gospodarczą Chin w II kwartale 2014 roku, do sytuacji obecnej. Bez wątpienia fundamenty gospodarcze są dziś zdecydowanie gorsze. Wtedy Shanghai Composite był notowany na poziomie 2000 pkt., a dziś powyżej 2900 pkt. – zauważa.

- W II kwartale 2014 roku, dynamika wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) sięgała 7,3 proc., obecnie gospodarka rośnie w tempie 6,9 proc., czyli najwolniej od ćwierćwiecza. W tamtym czasie zagraniczny kapitał płynął do Chin, dziś obserwujemy jego ucieczkę - dodaje.

Szacunki podają, że w ubiegłym roku odpływ kapitału sięgnął 700 mld USD. Zagraniczny kapitał odpływa, co skłania Ludowy Bank Chin do obrony kursu juana, a w konsekwencji sprzedaży dewiz. W 2015 r. chińskie rezerwy walutowe stopniały o 512,66 mld USD do 3,33 biliona USD.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel