Argentyna chce spłacić dług

Po 14 latach batalii sądowych Argentyna jest bliska porozumienia z wierzycielami.

Publikacja: 06.02.2016 15:04

Rząd zaoferował swoim dłużnikom w ramach spłaty długu 6,5 mld dol. w gotówce - poinformował mediator Daniel Pollack. Jeżeli dojdzie do porozumienia kraj będzie mógł powrócić na międzynarodowy rynek kredytowy. Dwójka z sześciu wierzycieli już zgodziła się na ugodę.

Chodzi tu o obligacje, sprzedane przez Argentynę w ramach akcji ratunkowej po załamaniu się jej finansów publicznych w 2001 roku.

Grupa wierzycieli zwanych funduszami "sępimi", której przewodzi nowojorski fundusz hedgingowy NML Capital, kupiła argentyński dług za grosze i odmówiła uczestniczenia w dwóch konwersjach , jakie przeprowadzono w roku 2005 i 2010. Fundusze zażądały pełnej spłaty odsetek, czyli 1,5 miliarda dolarów od obligacji, których Argentyna nie była w stanie wykupić w 2001 r. Fundusze te nazywane są sępimi, gdyż polują na bardzo przecenione zobowiązania.

Zgodnie z ustawodawstwem USA, któremu podlegała emisja będących przedmiotem sporu obligacji, grupa ta miała prawo domagać się od Argentyny spłacenia długu - co potwierdził najpierw sąd federalny w Nowym Jorku, a następnie Sąd Najwyższy.

- To ogromny krok w dobrym kierunku, ale jeszcze nie koniec. Dopóki główny wierzyciel nie zaakceptuje umowy, nie ma mowy o końcu sporu - powiedział BBC Diego Ferro z funduszu hedgingowego Greylock Capital Management w Nowym Jorku.

Ugoda z wierzycielami składa się z dwóch osobnych propozycji. Pierwsza dotyczy wierzycieli, którzy nie przyłączyli się do amerykańskiego pozwu. 50 tys. włoskich inwestorów, posiadaczy obligacji o wartości 900 mln dol,  otrzyma 150 proc. wartości nominalnej długu.

Druga oferta dotyczy inwestorów, którzy przyłączyli się do walki w sądach amerykańskich. Zakłada obniżenie o  30 proc. wartości całości długu.

W listopadzie 2015 r. po 12 latach rządów rodziny Kirchnerów nowym prezydentem Argentyny został były szef federalnego rządu Buenos Aires, lider centroprawicy Mauricio Macri. Zmiany zostały docenione przez Standard & Poor's który podwyższył rating rządu Argentyny w walucie lokalnej z CCC+ do B-.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel