Wartość chińskiego sektora shadow banking, zwanego bankowością cienia lub szarą bankowością, szacowana jest na około 18,5 bln dolarów. Moody's Investors Service wskazuje, że sektor zaproponował w I połowie tego roku odbiorcom mniej produktów niż w poprzednich okresach.

Sytuacja, w której PKB Chin rośnie szybciej niż aktywa sektora shadow banking, wystąpiła po raz pierwszy od 2012 r. W ocenie Moody's poprzez wprowadzanie kolejnych regulacji rząd będzie starał się zapanować nad bankowością cienia, by zmniejszyć systemowe nierównowagi.

Choć agencja ratingowa jasno wskazuje, że regulacje wpływają na zmniejszenie wielkości sektora pozabankowego, głosy nadzorców alarmujących o wysokim poziomie zadłużenia nie milkną. W artykule zamieszczonym w sobotę na stronie Ludowego Banku Chin jego prezes Zhou Xiaochuan wskazuje na ukryte w systemie ryzyko, które jest „złożone, zaraźliwe i niebezpieczne".

Według wyliczeń Bloomberg Intelligence dług rządowy, korporacyjny i gospodarstw domowych stanowi w Chinach łącznie około 260 proc. PKB. Moody's twierdzi, że aktywa bankowości cienia odpowiadały 87 proc. PKB w 2016 r., natomiast 30 czerwca br. już tylko 83 proc.

Michael Taylor z Moody's wskazuje jednak, że sektor pozabankowy dalej się rozwija pomimo wpływu regulatorów. – Zdolności sektora bankowego do zastąpienia shadow bankingu są ograniczone, więc kredyty udzielane przez banki nie staną się substytutem produktów bankowości cienia – dodaje Moody's.