Polska:
Nasz kraj doświadczy najprawdopodobniej stopniowego wzrostu rentowności 10-latek i umocnienia złotego względem euro w 2018 r. Wzrost długiego końca krzywej dochodowości będzie prawdopodobnie napędzany przez rosnące rentowności na głównych rynkach świata (w związku z oczekiwaną podwyżką stóp w USA i zmniejszeniem zakresu skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny).
Na koniec roku rentowność 10-latek wzrośnie najprawdopodobniej do 3,91 proc. z 3,216 proc. obecnie, a spread w stosunku do obligacji niemieckich powinien pozostać stabilny na poziomie około 300 pb. Solidny wzrost gospodarczy w wysokości 3,7 proc. w 2018 r., a także oczekiwana podwyżka stóp w IV kw. przyszłego roku, będą wspierać wyższy poziom rentowności. Te same czynniki powinny pomóc utrzymać złotego na poziomie 4,20 wobec euro pod koniec przyszłego roku. Ryzyka związanego z trwającym konfliktem z UE nie można całkowicie zignorować, ale ewentualne zawirowania będą krótkotrwałe i wystąpią tylko w przypadku nasilenia się napięć.
Chorwacja:
Chorwacki rynek obligacji w 2017 r. charakteryzował się zmniejszeniem rentowności i spreadów. Zmiany te wynikały z poprawy perspektyw gospodarczych, poprawy sytuacji fiskalnej (która doprowadziła do uchylenia procedury nadmiernego deficytu), stabilności politycznej i utrzymującej się stabilizacji po eskalacji sytuacji w Agrokor (największej spółce chorwackiej działającej w branży handlowo-spożywczej).
W 2018 r. spodziewany jest łagodniejszy wzrost stóp zwrotu z benchmarkowych obligacji, podczas gdy spready względem bundów mogą się dalej zmniejszać, choć w mniejszym stopniu. Przewiduje się, że podobnie jak w tym roku kurs euro do kuny (EUR/HRK) będzie poruszać się w przedziale 7,30-7,60, w zależności od czynników sezonowych (tj. kuny chorwacka może być silniejsza w sezonie turystycznym), ponieważ nie należy spodziewać się większych zmian w fundamentach gospodarczych kraju.
Czechy:
Gospodarka nie powinna napotkać większych zawirowań, kurs EUR/CZK powinien stopniowo się umacniać, a rentowność czeskich obligacji powinna wzrosnąć umiarkowanie w przyszłym roku. Korzystny rozwój czeskiej gospodarki i podwyżki stóp procentowych będą najważniejszymi czynnikami wpływającymi na aprecjację korony, przez co euro nieznacznie stanieje do około 25 koron na koniec przyszłego roku, z obecnego poziomu 25,6. Wyższe stopy procentowe i presja proinflacyjna mogą doprowadzić rentowność 10-latek na poziom około 2 proc. na koniec 2018 r. Obecnie ich rentowność nieco spadła z 1,8 proc. do około 1,4 proc, choć jeszcze w styczniu wynosiła mniej niż 0,4 proc.