USA: Spółki podnoszą płace i dają większe premie

Amerykańskie spółki zaczynają już reagować na reformę podatkową, która m.in. obniża CIT z 35 do 21 proc.

Publikacja: 27.12.2017 05:12

USA: Spółki podnoszą płace i dają większe premie

Foto: Bloomberg

Koncern AT&T zapowiedział, że w reakcji na nią podniesie o 1 mld USD swój przyszłoroczny budżet na inwestycje w USA i przekaże ponad 200 tys. pracowników po premii wynoszącej 1 tys. USD.

– Kongres, pracując wspólnie z prezydentem, wykonał kolosalny krok, by obniżyć podatki płacone przez amerykańskie spółki do podobnego poziomu jak w wielu innych krajach uprzemysłowionych. Ta reforma podatkowa przyspieszy wzrost gospodarczy i stworzy dobrze opłacane miejsca pracy – stwierdził Randall Stephenson, prezes AT&T. Efektywna stopa opodatkowania tego koncernu wynosiła w 2016 r. 32,7 proc. Znajdzie się on więc gronie spółek, które najmocniej skorzystają z reformy podatkowej.

Bonusy, które wypłaci AT&T, przypadną pracownikom zrzeszonym w związkach zawodowych. Kilka miesięcy temu zastrajkowali oni, tłumacząc to m.in. obawami przed outsourcingiem miejsc pracy. W połowie grudnia, a więc jeszcze przed przegłosowaniem przez Kongres ustawy podatkowej, spór ze związkowcami zakończono. Wielu z nich dostało podwyżkę płac o 10 proc. i premię wynoszącą 1 tys. USD. Teraz dostaną dodatkowy kolejny tysiąc.

Również koncern Comcast, potentat na amerykańskim rynku telewizji kablowej, zdecydował się na przyznanie premii pracownikom w reakcji na uchwalenie ustawy podatkowej przez Kongres. Bonus w wysokości 1 tys. USD otrzyma 100 tys. jego pracowników niepełniących funkcji kierowniczych. Comecast zamierza również mocno zwiększyć wydatki na inwestycje w 2018 r.

Bank Wells Fargo zdecydował się natomiast na podwyższenie minimalnej stawki godzinowej dla swoich pracowników o 11 proc., do 15 USD. Decyzja ta zapadła wkrótce po uchwaleniu ustawy podatkowej. Również bank Fifth Third Bancorp zapowiedział, że podwyższy płacę minimalną do 15 USD za godzinę i dodatkowo da 13,5 tys. pracowników po 1 tys. USD premii.

Koncern zbrojeniowo-lotniczy Boeing postanowił zaś pójść nieco inną drogą. Wyda w 2018 r. dodatkowe 100 mln USD na edukację swoich pracowników oraz kolejne 100 mln USD na poprawę warunków ich pracy, czyli m.in. na nowe biura. – Każda z tych inwestycji wspomoże największą siłę Boeinga, czyli naszych pracowników. Te inwestycje odzwierciedlają ekonomiczne skutki reformy podatkowej – zadeklarował Dennis Muilenburg, prezes Boeinga.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?