Chiny: Rok rekordowego zużycia surowców

W 2017 r. wzrósł chiński import wszystkich surowców – od ropy naftowej przez rudę żelaza po soję. Większego popytu można się spodziewać również w tym roku, bo zapowiadane jest utrzymanie wysokiego tempa wzrostu chińskiej gospodarki.

Publikacja: 15.01.2018 04:00

 

Rosnący popyt na surowce w kraju, który zużywa ich najwięcej na świecie przyczynił się do tego, że 2017 r. był drugim z rzędu rokiem, w którym inwestorzy odnotowali większe zwroty z lokat w tym sektorze. Indeks Bloomberg Commodity zyskał w minionym roku 0,8 proc. po zwyżce o 11,4 proc. w 2016 r.

Korona największego na świecie importera ropy naftowej przypadła w minionym roku Chinom, bo po raz pierwszy w skali roku wyprzedziły również pod tym względem Stany Zjednoczone. I co więcej, są też jednym z największych nabywców amerykańskiej ropy.

Łączne dostawy ropy, kupowanej na całym świecie od Rosji, przez Arabię Saudyjską po Wenezuelę, wzrosły w minionym roku w Chinach o około 10 proc., do średnio 8,47 mln baryłek dziennie, wynika z opublikowanych właśnie danych chińskiego urzędu celnego.

Walka o czystość powietrza znalazła wyraz w rekordowym imporcie mniej zanieczyszczonej rudy żelaza. Chiny sprowadziły jej o 5 proc. więcej niż przed rokiem – 1,07 mld ton. Innym sposobem walki ze smogiem jest zwiększenie importu gazu ziemnego zarówno drogą morską jak i rurociągami. Import gazu wzrósł o 27 proc., do 68,57 mln ton.

Import rzepaku wzrósł w 2017 r. o 14 proc., do 95,54 mln ton. Import soi w tym sezonie do końca września wzrośnie do rekordowych 97 mln ton i na Chiny przypadnie 65 proc. obrotu tym surowcem.

Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?