USA: Niepotrzebny impuls fiskalny?

Budżet na rok fiskalny 2019 (od października 2018 do końca września 2019 r.) zaproponowany przez Biały Dom może się przyczynić do przegrzania amerykańskiej gospodarki – ostrzega część analityków.

Publikacja: 14.02.2018 04:00

Przedstawiona przez administrację Trumpa propozycja budżetu opiewa na 4,4 bln USD, w tym 400 mld USD zwiększonych wydatków federalnych, które stanowią dodatkowy impuls fiskalny towarzyszący uchwalonym w grudniu cięciom podatków. Budżet zawiera również rozpisany na dziesięć lat, wart 1,5 bln USD, program modernizacji amerykańskiej infrastruktury.

Część ekonomistów wskazuje, że nie ma potrzeby tak silnej stymulacji gospodarki w momencie, gdy stopa bezrobocia zbliża się do historycznie niskich poziomów i dają o sobie znać obawy przed inflacją i wyższymi stopami procentowymi. – Ten impuls stymulacyjny jest kompletnie niepotrzebny. W którymś momencie inwestorzy zaczną się przyglądać pozycji finansowej rządu i będą obawy przed wymuszoną monetyzacją deficytu budżetowego – twierdzi Willem Buiter, główny ekonomista Citigroup.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?