Amerykański bank centralny ogłosi w środę (o 20:00 czasu polskiego) decyzję w sprawie stóp procentowych oraz swoje nowe prognozy gospodarcze dla USA. Pół godziny później ma się zacząć konferencja prasowa Jerome'a Powella, prezesa Fedu. Będzie to drugie jego wystąpienie tego typu odkąd w lutym objął stanowisko prezesa.
Wśród analityków panuje obecnie konsensus, że w środę FOMC podwyższy swoją główną stopę procentową o 25 pb. Z przedziału 1,5 – 1,75 proc. do 1,75-2 proc. Analitycy spodziewają się również, że lekko podniesie on prognozy gospodarcze dla USA. Z sondażu przeprowadzonego w zeszłym tygodniu wśród analityków przez agencję Bloomberga wynika, że Fed może podwyższyć prognozę wzrostu PKB do 2,8 proc. z 2,7 proc. w marcu. Analitycy spodziewają się również, że Fed poda w swoim komunikacie, że czynniki ryzyka dla gospodarki są „stosunkowo zbilansowane".
- Spotkanie FOMC zaowocuje podwyżką stóp procentowych oraz komunikatem mówiącym, że dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej jest bardzo prawdopodobne. Fed zignoruje spory handlowe i skupi się na pozytywnych danych gospodarczych z USA – twierdzi Jim O'Sullivan, ekonomista z firmy High Frequency Economics.
Większa niepewność panuje, co do podwyżek stóp w nadchodzących miesiącach. Mediana prognoz analityków zgromadzonych przez agencję Bloomberga mówi, że Fed do końca roku podniesie stopy jeszcze dwukrotnie. Scenariusz mówiący o trzech podwyżkach wydaje się być mniej prawdopodobny.
- Wzrost gospodarczy w drugim kwartale może wynieść 4 proc., ale mieliśmy przecież słabiej wyglądający pierwszy kwartał. Obawy dotyczące sporów handlowych, ograniczona inflacja, mocniejszy dolar i niepokoje na rynkach wschodzących również powinny zniechęcić Fed do zbyt agresywnego działania – uważa Brian Horrigan, główny ekonomista w amerykańskim funduszu Loomis Sayles & Co. W czwartek swoje posiedzenie odbędzie Europejski Bank Centralny. Podwyżka stóp przez EBC wygląda obecnie na bardzo odległą, ale inwestorzy będą czekali w czwartek na wskazówki mówiące o tym jak szybko zostanie wygaszony program skupu aktywów (QE). Czy stanie się to wraz z końcem roku czy trochę wcześniej? Jak EBC zareaguje na spowolnienie gospodarcze z pierwszego kwartału? Najmniej emocji wywołuje piątkowe posiedzenie Banku Japonii. W jego przypadku drobne zmiany w programach stymulacyjnych mogą jednak wywołać znaczące ruchy na rynkach.