Jeśli chodzi o spółki technologiczne, na myśl przychodzi przede wszystkim amerykańska Dolina Krzemowa. Spółki takie jak FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix i Google Alphabet) biją kolejne rekordy i osiągają wielomiliardowe kapitalizacje. Jednak w ostatnim czasie to firmy z siedzibą w Europie coraz częściej wchodzą na giełdę i osiągają status „jednorożców". Nazywa się tak spółki, które rozpoczęły działalność jako startupy i których giełdowa kapitalizacja przekroczyła miliard dolarów.
– Od 2014 r. w Europie odnotowano więcej ofert publicznych akcji spółek technologicznych niż w Stanach Zjednoczonych, a latach 2016-2017 prawie dwa razy więcej – podkreśla cytowany przez portal CNBC James Clark, dyrektor ds. technologii z London Stock Exchange.
Jeśli chodzi o wycenę rynkową firm z branży technologicznej, Europa wciąż pozostaje w tyle za USA, jednak 2018 r. może zmniejszyć tą różnicę.
Debiuty europejskich „jednorożców" rozpoczęły się w kwietniu, kiedy na giełdę wszedł szwedzki Spotify. Firma oferuje swoim klientom streaming muzyki, a jej wycena osiągnęła w dniu debiutu ponad 29 mld dolarów. W maju czeski Avast, który zajmuje się produkcją oprogramowania antywirusowego, osiągnął kapitalizację na 2,7 mld dolarów. Więcej potencjalnych wartych co najmniej 1 mld dolarów spółek stoi w kolejce.
Funding Circle, który umożliwia inwestorom udzielanie bezpośrednich pożyczek małym firmom, oraz Farfetch, internetowa platforma sprzedaży ubrań, obie z siedzibą w Londynie, mają w tym roku ogłosić swoje plany dotyczące IPO. Jak podaje CNBC, Farfetch może osiągnąć wartość 6 miliardów dolarów.