Zapasy kapitałowe dają chińskim spółkom znaczący potencjał zakupowy i dlatego będą one w tym roku stosunkowo aktywne w dokonywaniu strategicznych zakupów poza krajowym rynkiem, by zwiększyć dostęp do technologii, dobrze znanych znaków firmowych, sieci dystrybucyjnych i zasobów surowcowych – przewiduje nowojorski bank.
Zagraniczne akwizycje chińskich firm spadły w minionym roku o 25 proc. do 127 mld USD i były o 47 proc. mniejsze niż w 2016 r., kiedy wydano na ten cel rekordową kwotę 239 mld USD. W grudniu inwestycyjna grupa kierowania przez firmę Anta Sports Products zgodziła się wydać 5,2 mld USD na zakup spółki Amer Sports Oyj, producenta tenisowych rakiet Wilson. Słabnące tempo wzrostu w Chinach zachęca tamtejsze firmy do wykorzystywania atrakcyjnych okazji za granicą.
W tym roku może także ożywić się rynek przejęć w Chinach, gdyż ograniczono tam restrykcje dotyczące zagranicznych inwestycji w kolejnych sektorach, w tym w motoryzacji i usługach finansowych.
W Japonii firmy nadal będą nastawione na wielkie zagraniczne akwizycje, ale także na sprzedaż niektórych aktywów w celu pobudzenia wzrostu. Największą akwizycją w minionym roku było przejęcie przez Takeda Pharmaceutical za 62 mld USD brytyjskiej spółki Shire z tej samej branży.