Citigroup sprzeda wenezuelskie złoto

Amerykański bank planuje sprzedać kilka ton złota, które otrzymał od banku centralnego Wenezueli jako zabezpieczenie pod udzieloną pożyczkę w wysokości 1,6 mld USD, ponieważ Wenezuela spóźnia się ze spłatą zobowiązania – informuje Reuters.

Publikacja: 21.03.2019 11:30

Citigroup sprzeda wenezuelskie złoto

Foto: Bloomberg

Zgodnie z warunkami umowy zawartej w 2015 r. Wenezuela zobowiązała się 11 marca 2019 r. spłacić transzę w wysokości 1,1 mld USD. Pozostała część zobowiązania ma zostać uregulowana w przyszłym roku.

Wenezuela nie spełniła jednak warunków umowy, dlatego Citibank planuje sprzedać złoto utrzymywane jako gwarancja. Wartość rynkowa kruszcu wynosi około 1,358 mld USD. Tym samym bank zamierza odzyskać pierwszą transzę pożyczki, a pozostałą kwotę 258 mln USD zdeponuje na rachunku bankowym.

Problem ze spłatą zobowiązania wynika z tego, że kraj pogrążony jest w zarówno w kryzysie gospodarczym jak i politycznym. Wenezuela zmaga się z hiperinflacją, a dodatkowo Stany Zjednoczone wraz z niektórymi państwami z Europy nałożyły na nią sankcje finansowe. Większość zachodnich krajów twierdzi, że zeszłoroczne wybory, w których prezydent Maduro uzyskał reelekcję na sześcioletnią kadencję, zostały sfałszowane i tym samym uznano lidera opozycji Juana Guaido za prawowitego przywódcę Wenezueli.

Z poparciem Waszyngtonu Guaido przejął kontrolę nad PDVSA – największą firmą w Wenezueli, która działa w branży ropy naftowej. Jednak próba wynegocjowania 120-dniowego przedłużenia terminu wykupu zabezpieczenia nie powiodła się.

W ostatnich latach Wenezuela coraz chętniej wykorzystywała rezerwy złota, aby pozyskać kapitał. Od 2014 r. rząd Maduro korzysta z transakcji swap na złoto i tym samym wykorzystuje rezerwy kruszcu, aby pozyskać gotówkę, ponieważ dochody kraju z wydobycia ropy spadły.

Według nieoficjalnych informacji Guaido zaczął również przygotowywać się do ewentualnej restrukturyzacji zadłużenia w celu zmniejszenia odsetek i powstrzymania wrogich działań wierzycieli. Podczas spotkań członków zespołu Guaido z doradcami prawnymi w USA dyskutowano o rozpoczęciu renegocjacji nie tylko z wenezuelskimi wierzycielami, ale także z rządami i firmami z Chin i Rosji.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?