Chiny/USA. Cła pożrą część korzyści z obniżek podatków

Mike Pompeo, amerykański sekretarz stanu, stwierdził na spotkaniu z grupą finansistów z Wall Street, biznesmenów i ekonomistów, że jego zdaniem wojna handlowa z Chinami zakończy się przed wyborami prezydenckimi w 2020 r. W spotkaniu z nim wziął udział m.in. Steven Schwarzman, prezes grupy Blackstone.

Publikacja: 22.08.2019 05:02

Chiny/USA. Cła pożrą część korzyści z obniżek podatków

Foto: AFP

Słowa Pompeo kontrastują jednak z retoryką prezydenta USA Donalda Trumpa, który podczas spotkania z dziennikarzami w Białym Domu stwierdził, że jego administracja musiała się wziąć do rozwiązywania problemu Chin. – Chiny wykorzystują ten kraj od 25 lat lub nawet dłużej i nadszedł czas, by coś z tym zrobić, niezależnie od tego, czy to będzie w krótkim terminie dobre czy złe dla naszego kraju – powiedział Trump.

Wojna handlowa z Chinami wyraźnie zaostrzyła się w ostatnich tygodniach. Państwo Środka zostało oficjalne uznane przez USA za kraj manipulujący swoją walutą, a 1 sierpnia Trump ogłosił, że wraz z początkiem września zostanie nałożone 10-proc. karne cło na produkty importowane z Chin za 300 mld USD rocznie. (Później przesunięto część tych podwyżek ceł na 15 grudnia). Chiny przestały kupować amerykańskie produkty rolnicze, a Trump zagroził im, że nie będzie umowy handlowej, jeśli stłumią protesty w Hongkongu. Mimo tej wymiany ciosów we wrześniu mają zostać wznowione amerykańsko-chińskie rozmowy gospodarcze.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?