PMI. Europa ucieka spod topora

Strefa euro rozwija się w sierpniu nieco szybciej niż w lipcu. Lekką poprawę koniunktury widać też w największej gospodarce regionu, Niemczech. To zwiększa jej szanse na uniknięcie recesji.

Publikacja: 22.08.2019 10:42

PMI. Europa ucieka spod topora

Foto: Adobestock

To wnioski z wstępnych sierpniowych odczytów PMI, wskaźników mierzących tempo rozwoju gospodarki na podstawie ankiety wśród menedżerów logistyki przedsiębiorstw. Zbiorczy PMI, obejmujący sektor przemysłowy i usługowy strefy euro, wzrósł w sierpniu do 51,8 pkt, z 51,5 pkt. w lipcu. To wynik nieco lepszy od oczekiwań ekonomistów. Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt oznacza, że aktywność w gospodarce rośnie w ujęciu miesiąc do miesiąca, a dystans od tej granicy jest miarą tempa tego wzrostu. Zbiorczy PMI w strefie euro w trakcie obecnego spowolnienia, trwającego od połowy 2018 r., poniżej 50 pkt jeszcze nie spadł za sprawą dobrej wciąż koniunktury w usługach.

Sierpniowa zwyżka tego wskaźnika to jednak zasługa poprawy koniunktury zarówno w usługach, jak i w przemyśle. Usługowy PMI wzrósł do 53,4 pkt z 53,2 pkt w lipcu, a przemysłowy do 47 pkt z 46,5 pkt.

W lipcu PMI w przemyśle strefy euro był najniżej od 2013 r. Pomimo sierpniowego odbicia, wciąż jest poniżej 50 pkt. To oznacza, że sektor ten już siódmy miesiąc z rzędu jest w recesji. - Sierpniowy odczyt zbiorczego PMI jest spójny z niemrawym wzrostem PKB w bieżącym kwartale i nie powstrzyma Europejskiego Banku Centralnego przed poluzowaniem polityki pieniężnej w nadchodzącym miesiącu – skomentowała Melanie Debono, ekonomistka ds. europejskich w firmie analitycznej Capital Economics.

W II kwartale PKB strefy euro zwiększył się o 0,2 proc., po nadspodziewanie solidnym wzroście o 0,4 proc. w I kwartale. Odczyty PMI z lipca i sierpnia sugerują, że III kwartał nie będzie pod tym względem lepszy.

Epicentrum słabości europejskiego przemysłu są Niemcy, które odczuwają skutki hamowania gospodarki Chin i napięć w globalnym handlu.

Nad Renem zbiorczy PMI wzrósł w sierpniu do 51,4 pkt z najniższego od czerwca 2013 r. poziomu 50,9 pkt w lipcu. Ekonomiści przeciętnie oczekiwali zniżki tego wskaźnika do 50,5 pkt. Źródłem niespodzianki był przede wszystkim wzrost PMI w niemieckim przemyśle do 43,6 pkt z 43,2 pkt w lipcu. Jednocześnie minimalnie obniżył się usługowy PMI: do 54,4 pkt z 54,5 w lipcu.

Pomijając lipiec, PMI w niemieckim przemyśle jest na poziomie najniższym od siedmiu lat. – Choć sektor usługowy w Niemczech trzyma się nieźle, recesja w przemyśle się przeciąga – skomentowała Melanie Debono.

Według ekonomistki z Capital Economics, w III kwartale PKB Niemiec prawdopodobnie ponownie lekko spadnie, po zniżce o 0,1 proc. w II kwartale. To, w świetle powszechnej definicji, oznaczałoby, że największa gospodarka strefy euro znalazła się w recesji.

Innego zdania jest Claus Vistesen, główny ekonomista ds. strefy euro w firmie analitycznej Pantheon Macroeconomics. Według niego w świetle ostatnich odczytów PMI i innych ankietowych wskaźników koniunktury w Niemczech należy oczekiwać stagnacji, ale nie recesji.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?