Kolejny krok ku recesji w Niemczech

Wskaźnik zaufania niemieckich przedsiębiorstw do gospodarki spadł w sierpniu do najniższego poziomu od niemal siedmiu lat.

Publikacja: 26.08.2019 12:15

Kolejny krok ku recesji w Niemczech

Foto: AFP

Obliczany przez instytut Ifo wskaźnik znalazł się na najniższym od listopada 2012 r. poziomie 94,3 pkt, w porównaniu do 95,8 pkt w czerwcu. Ekonomiści spodziewali się przeciętnie jego zniżki do 95,2 pkt.

Po sierpniowej zniżce barometr nastrojów w niemieckim biznesie pozostaje istotnie poniżej średniej z II kwartału. Wtedy zaś niemiecka gospodarka skurczyła się o 0,1 proc.

- Stoimy w obliczu recesji – skomentował Klaus Wohlrabe, ekonomista z instytut Ifo. Tym terminem zwyczajowo określa się dwie z rzędu kwartalne zniżki PKB.

Indeks Ifo odzwierciedla ocenę bieżącej sytuacji przedsiębiorstw oraz ich oczekiwania na najbliższą przyszłość. W sierpniu spadły obie te składowe. Wskaźnik ocen bieżącej sytuacji tąpnął z 99,4 do 97,3 pkt., a wskaźnik półrocznych prognoz z 92,1 do 91,3 pkt.

Za zniżką Ifo stoi pogorszenie ocen i prognoz koniunktury we wszystkich sektorach. „Nie widać promyka nadziei w żadnym z istotnych sektorów gospodarki" – napisali w komunikacie analitycy Ifo.

Największy pesymizm panuje wciąż przemyśle przetwórczym. Wskaźnik Ifo sugeruje, że nastroje są tam najgorsze od globalnego kryzysu z 2008 r. „Słabość, która początkowa była skoncentrowana w przemyśle przetwórczy, teraz rozprzestrzenia się na inne sektory" – zauważył jednak w rozmowie z Bloomberg TV Clemens Fuest, prezes monachijskiego instytutu.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?