Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.09.2019 06:03 Publikacja: 19.09.2019 06:03
Foto: Bloomberg
Od lat 60. minionego stulecia produkcja rolna na świecie rośnie wolniej niż liczba ludności. Sukces tzw. zielonej rewolucji zadał kłam teorii, że na świecie jest za mało ziemi, by wszystkich wyżywić. Ale niektóre rejony radzą sobie z tym o wiele lepiej niż inne, a globalny wzrost jest obecnie wolniejszy i mniej stabilny. Wiele rządów przeznacza miliardy na pomoc farmerom, ale wydatki na badania i rozwój wyglądają bardzo różnie. Chiny co roku wydają na to więcej niż USA, ale w subsaharyjskiej Afryce udział takich nakładów w budżetach systematycznie maleje. W rezultacie niedożywienie wzrosło w minionych trzech latach, a FAO szacuje, że każdy wzrost średniej temperatury na świecie o 1 stopień Celsjusza zmniejsza produkcję zbóż o 3–10 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W drugim głosowaniu lider CDU/CSU Friedrich Merz został wybrany kanclerzem Niemiec.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Lider CDU/CSU Friedrich Merz nie zdołał zebrać wymaganego poparcia, by w głosowaniu w parlamencie zostać wybranym kanclerzem Niemiec.
Niepewność dotycząca kondycji gospodarki amerykańskiej przemawia za tym, by Rezerwa Federalna na środowym posiedzeniu wstrzymała się z decyzjami o obniżkach stóp.
Towary z Państwa Środka, które miały zostać wyeksportowane do USA, zaczynają zalewać rynek krajowy i bywają sprzedawane z dużymi zniżkami.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Warren Buffett zrobił, co mógł, aby przygotować swojego następcę w Berkshire Hathaway. Powierzył przyszłemu CEO Gregowi Abelowi zarządzanie większością firm, mianował go wiceprezesem, współpracował z nim przy ostatnich inwestycjach w Japonii.
Klaus Schwab jest oskarżany o manipulowanie globalnymi raportami o konkurencyjności, wykorzystanie funduszów organizacji na prywatne luksusy i tworzenie toksycznego środowiska pracy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas